Ревюта
Група: Septicflesh      Албум: The Great Mass      Автор: Killer Rose      Април, 2011

 

“Дали хората не са паразитни организми на повърхността на планетата? Дали това е ужасяващата истина, която ще бъде осъзната едва тогава, когато вече е твърде късно? Когато един паразит изсмуква живота на гостоприемника, той също умира. Дали човекът не е бог, подготвящ самоубийството си?”

Възможно ли е да запишеш достоен наследник на албуми като “Sumerian Daemons” и “Communion” – шедьоври на съвременната метъл сцена, дали пример за това как трябва да се смесва класическа музика с екстремни стилове и как да се създаде грандиозна и симфонична благозвучност, запазвайки и бруталността на екстремизма? Отговорът е скрит в “The Great Mass” и освен всичко друго е и положителен.

С осмата си творба SepticFlesh за пръв път не изненадват с нищо, а представят логичното продължение на “Communion”, което обаче звучи дори още по-грациозно и изпипано. Оркестрациите, дело за втори път на пражката филхармония, са изнесени на преден план, но балансът с екстремния дет метъл е осъществен перфектно и това за пореден път доказва, че византийците са истински майстори в това, което правят. Ако в “Communion” можеше да се говори за прекалено разнообразни песни откъм резултат и атмосфера, то “The Great Mass” е по-фокусиран и страховит проект, обединен от общо звучене, при все разнообразните си влияния. Женските вокали, дело на Androniki (Chaostar) и Iliana (Meden Agan) са отлична придобивка за групата и спомагат за постигането на нужната театралност.

Началото на албума е дадено от тих детски глас, зловещо предвещаващ какво ще последва само след няколко секунди. “The Vampire From Nazareth” е добър пример за насоката на албума, представяйки ни двете крайности – бруталността и мистиката, завладели напълно песента, записана с помощта на Androniki. Ритуалната атмосфера представлява леко намигане към великанския “The Orphidian Wheel” - доказателство, че SepticFlesh не са забравили корените си. “The Great Mass of Death” представя великото клане на народите със страхотна разчупена структура, преминаваща през епични и грандиозни мотиви, които са развити до съвършенство, изобилстващо от всичко, което прави гърците толкова уникални. Смазващите вокали на Seth, загадъчното чисто пеене на Sotiris, обредните напявания на Androniki, апокалиптичните хорове... а финалът прекосява всички възможни граници с напрегната си атмосфера и уникалните барабанни бластове. “Pyramid God” помита със запомнящ се оркестрален мотив, напомнящ за саундтрака към “Requiem for а Dream”. За пореден път групата показва среден пръст на праволинейността с втората половина на песента, която е сериозна заявка за място в психо-залата на славата. “Five-Pointed Star” редува мощен брутален метъл а ла Behemoth с тихи, зловещи отстъпления, докато “Oceans Of Grey” започва скоростно и брутално, за да даде поле за изява на атмосферичната и бавна страна на музиката. Включванията на женски сопрано вокали и страхотната филхармония придават усещането за мрачна тържественост. Кошмарността и психеделията достигат своя пиков момент в ужасяващата “The Undead Keep Dreaming”, където маниакалните хорове и налудничавите чисти вокали са способни да смразят кръвта ти. “Rising” е сред най-умерените и мелодични песни в творбата с чистите вокали на Sotiris, препращащи към времената на противоречивия “Revolution DNA” и допълвани от мелодична рифовка. “Apocalypse” е сред най-точните попадения благодарение на красивите си китари, умелото използване на детски гласове и респектиращия припев. “Mad Architect” създава атмосфера, напомняща на култовите олд-скуул хоръри на Алфред Хичкок - структурата е психиделична, като на оркестъра е отредена главна роля, а бандата за пореден път доказва, че знае как да се справя с работата си с такова множество от музиканти. Финалната “Therianthropy” е една от по-особените композиции в албума и е напълно достойно продължение на “Sunlight/Moonlight” от “Communion”.

Допълнително внимание заслужава и визуалната част към албума, дело на Seth Siro Anton, който е сред най-добрите художници и графични дизайнери, познати на съвременната метъл култура. Въпреки уникалните творения, които е създавал за групи като The Foreshadowing, Paradise Lost, Soilwork, Moonspell, Flowing Tears, Serenity, Vader, Kamelot, Rotting Christ, Exodus и Belphegor, новата обложка сякаш е връх в кариерата му. Страхотната детайлност и усилената работа, положена по това творение на изкуството заслужават огромен респект, а специалното издание на албума си заслужава да се закупи дори само заради визията, при все че съдържа и други бонуси.

“The Great Mass” ще се хареса на всички фенове на групата и ще предложи перфектно начало за начинаещите, които все още не са се докосвали до магията, наречена SepticFlesh. Трудно можеш да останеш бездушен пред такава висша форма на професионализъм и титаничност, каквато гърците не спират да демонстрират в продължение на толкова години.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт