Ревюта
Група: Leander      Албум: Szividomar      Автор: Killer Rose      Април, 2012

 

От руините и пламъците на опустелите унгарски земи се издига феникс. Феникс, способен да заличи миналото и да построи нов монумент – символ на величие, непреклонност и сила. Името на този феникс е Leander.

Историята, съпътстваща сформирането и развитието на бандата е особено интересна. През август 2009-та година унгарският мултиинструменталист Leander Koteles пуска в YouTube видеоклип със собствената си композиция – “Csak Te / Bound To Belong”, който и в момента може да видите. Въпросното парче незабавно се превръща в хит в родната си страна, а китаристът Atila Voros (известен с работата си в Nevermore и гост участия в соловите кариери на Warrel Dane и Jeff Lomis) не пропуска възможността да се свърже с автора му и да предложи сътрудничество за развитието на проекта. С присъединяването на китариста Jozsef Takacs и барабаниста Bela Budai, финалният вид на Leander се оформя, а групата изнася множество успешни и добре посетени клубни шоута в Унгария. Повратната точка се оказва подписването със Sony Music – неслучайно име, осигуряващо им нещо повече от краткотрайна слава. Пред нас вече е и дебютният албум, с който са се заели отново големи имена – смесването е направено от Jens Borgen (Opeth, Amon Amarth, Katatonia, Soilwork, Kreator), а обложката е нарисувана от Robert Borbas (Metallica, Bring Me The Horizon). Особеност около звученето на бандата е не само стилът – смесица от множество влияния, но и текстовете, изпяти в голяма част на унгарски (един от най-странно звучащите европейски езици).

Началото е зададено от интрото “MMXII”, предвещаващо бурята, която ще се разрази с откриващата “8. Fobun / 8 Deadly Sins”, излагаща на показ вокалното разнообразие, на което е способен Leander Koteles. “Viharom Tavaszom / Spring Storm” притежава заряд за стадиони, а изключително грабващият припев съвсем спокойно би им спечелил множество нови почитатели, докато заглавното “Szividomar / Heart Trainer” залага на рязък контраст между екстремни набивки и лирични отклонения. Тук е и парчето, виновно за осъществяването на всичко останало – “Csak Te / Bound To Belong”, с подобрен звук и доразвит аранжимент. Вторият силен емоционален удар (след “Viharom Tavazsom”) бива нанесен със “Szomoru Vasarnap / Gloomy Sunday” – разработка на едноименната песен на унгарския композитор Rezso Seress. Самото произведение има особена историческа стойност и атмосфера, тъй като бива асоциирано с масови самоубийства през 30-те години на миналия век, а самият композитор оцелява години по-късно в концентрационен лагер по време на Втората световна война – изживяване, което оставя траен отпечатък върху психиката му и става причина за самоубийството му. Песента има множество кавъри (от Diamanda Galas, Bjork, Sarah Brightman, Portishead и други), но версията на Leander, без да надминава която и да е от споменатите, се отличава със силно китарно соло и неочакван брутален момент. “Az Ordog Naploja / The Devil’s Diary” залага на утвърдената контрастна формула за пореден успешен резултат, докато “Ghost Away” (една от песните, изпяти на английски език) притежава особено силен клавирен атмосферичен фон, пасващ перфектно към надъхващата ритъм секция. “Reborn” е поредното хитово парче, заблуждаващо с баладично начало, а “Diamond And Coal” притежава възможно най-сладникавия припев за една такава група, няколко брейкдауна и екзотично звучащ бридж – факт, доказващ за пореден път на какво разнообразие са способни унгарците. Акустичната балада “Ket vilag kozt / Between Two Worlds” е способна да разтопи душите с красивите си мелодии, а “Ma Reggel / This Morning” се запомня главно с техничните си китарни изпълнения. Креативната кулминация е достигната с прогресарското “Bennem / Me”, а за финал е оставен атрактивният кавър на “Bad Romance” – един от най-големите хитове на противоречивата поп икона Lady Gaga – постигнатият ефект е подобен на небезиствестния кавър на Dream Evil – “My Number One” (Elena Paparizou).

Финалният резултат е меко казано впечатляващ, а когато става въпрос за дебют, нещата стават дори по-сериозни. Албумът няма да се хареса на всички, не само заради езика, но и заради разнообразието – модернизъм, груув, мелодет, мейнстрийм и прогресив са само част от съставките в рецептата на Leander. Нека обаче всеки, който има нужда от нещо ново и свежо, да чуе албума, защото Leander са хвърлили много работа и старание по него, а това не е факт за подценяване. Бъдещето е в ръцете им!

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт