Ревюта
Група: Sigh      Албум: In Somniphobia      Автор: Killer Rose      Март, 2012

 

Азиатският континент винаги е стоял в периферията на световната метъл карта, независимо от множеството си скрити музикални бижута през годините. Chthonic, Rudra, Gallhammer, Kadenzza и класиците Loudness са само част от групите, които заслужават доста повече от това, което са получили. Едни от лидерите на азиатското движение, макар и повече в местен, отколкото в световен план, са японските психари Sigh. Причините за изпъкването им най-вероятно са летящият старт, даден от лейбъла на покойната легенда от Mayhem – Euronymous, както и крайно авангардният им подход към композирането, който за голяма част от неподготвените слушатели звучи като хаотична “манджа с грозде”. Новата доза неподправено изкуство за тренираните уши се казва “In Somniphobia” и може спокойно да се нареди сред креативните върхове в кариерата на бандата.

Още на първо слушане става ясно, че Sigh не следват формулата на успешните “Hangman’s Hymn” и “Scenes From Hell”, а се доближават повече до джем-рок подхода на световнопризнатия “Imaginary Sonicscape”. Залитайки към отминали ери от историята на любимата ни музика, групата представя един нов и нетрадиционен поглед към тях – доста различен от станалото модерно напоследък завръщане към 70-те и 80-те. Дали ще си говорим за неокласическите мелодии на откриващата “Purgatorium” (взимаща Cacophony и смесваща го с първични траш ритми) и финалната “Equale” (вкарваща дори латино в цялостната картинка), за танцувалния уестърн мотив в“The Transfiguration Fear” или за екстремния звук на “Fall Of The Thrall” – едната половина на диска е изпипана до съвършенство. Още по-впечатляваща е централната концептуална част на албума, която носи много по-кошмарна атмосфера, при все мюзикъл насоките си. Интрото “Opening Theme: Lucid Nightmare” променя моментално цветовете на досегашната картина с въвеждащ наратив и саундтраков фон, преминаващи в заглавното парче “Somniphobia”, смесващо арабски фолклор с King Diamond-ски вокали и дори електронна секция сред множеството налудничаво-шизофренични вокални ефекти. “L’excomunication a Minuit” изкарва на преден план джаз фигурите, които винаги са били част от творчеството на бандата, макар и не точно в този си вид. Уа-уа ефектът на китарата и саксофонът, комбинирани със смехотворно аутро и фанатичен текст (“In the dead of the night… you will die tonight!”), водят до убийствен, макар и противоречив ефект. “Amnesia” довежда музиката на Sigh до неексплоатираните досега хоризонти на архаичния афро-американски ритъм енд блус, носещ саундтраково чувство и демонстриращ невероятните музикантски умения на саксофонистката Dr. Mikannibal и всестранно развития талант на фронтмена Mirai Kawashima. Кулминацията в експерименталната творба представляват психиделично-фолклорната пиеса “Far Beneath the In-Between” и носталгично красивата “Amongst The Phantoms of Abandoned Tumbrils”, в която освен вече познатите ни звуци от албума се появява акордеон и хорово пеене за тотално умопомрачителен акцент.

“In Somniphobia” не е албум за всеки. Той е албум за малцината, който са способни да оценят убийствения труд, хвърлен във всяка една нота от това висше творение на изкуството. Дори и след издаването му, Sigh ще си останат несъмнено ъндърграунд в погледите на редовия ограничен метъл слушател, но все по-големи в очите на ценителите. А може би именно тази доста по-рискована насоченост на азиатския метъл може да се изтъкне като потенциална причина за незаслуженото му място днес.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт