Ревюта
Група: Nightwish      Албум: Yesterwynde      Автор: Warrior Of Ice      Септември, 2024
Nightwish - Yesterwynde (ревю от Metal World)

Лев Толстой правилно е отбелязал, че човекът е една дроб, в която числителят се равнява на реалните му достойнства, а знаменателят – на мнението му за самия себе си. В този ред на мисли е трудно да не забележиш как стойността на Tuomas Holopainen започна да пада стремглаво след “Once” (кога минаха 20 години!) и понастоящем е доста под 1. Разбира се, не без принос за това са Nuclear Blast, които подхранваха тази тенденция с милионни бюджети за продукциите и маркетинга на Nightwish, както и армията от войнстващи тийн фенове, чиято сляпа отдаденост към групата граничи с религиозен фанатизъм, но в крайна сметка е лична отговорност на всеки да си дава трезва сметка за своите способности и ограничения.

Финландците бяха в стихията си, когато в началото на кариерата си свиреха симфоничен пауър метъл – иновативен, емоционален и завладяващ. След това незнайно защо Tuomas повярва, че има качества за автор на холивудска филмова музика – заблуда, която постепенно превърна Nightwish в претенциозната пародия на метъл група, която са днес. Макар и сравнително късно, иконичният Marko Hietala вече се спаси от този компрометиран състав. Единственото обяснение за продължаващото присъствие в него на Floor Jansen – певица с огромни дадености и доказан афинитет към комплексните музикални форми – е финансовата мотивация. Навярно същото привлече Kai Hahto и Jukka Koskinen от Wintersun – виртуози, които не използват и една десета от уменията си за осъществяването на елементарните умотворения на тартора си.

“Yesterwynde” съвсем очаквано продължава насоката на образците на превзетостта “Endless Forms Most Beautiful” и “Human. :||: Nature”. Нещо повече, той извежда тяхната куха бомбастичност до такива нива, че извращения като “Dark Passion Play” и “Imaginaerum” започват да ти се струват приемливи в съпоставка. Защото от каквито и дефицити да страдаха последните (а те, ей богу, не са един или два), в тях поне песенното начало все още доминираше над грандоманските напъни на Tuomas да превърне стила на бандата в музикален еквивалент на някоя от последните гаври на Disney с „Междузвездни войни“. Сега получаваме само въздух под налягане, който твърде бързо напуска лъскавата си опаковка.

Записът действително е труден за възприемане, но не заради някаква естествено присъща сложност, а просто защото струва сериозни усилия да откриеш нещо ценно в него. В партиите на Floor отново липсва динамика, но пък не липсват всевъзможни лигавщини и фасони, които маестрото явно намира за изтънчени. Не стига че за пореден път Troy Donockley ни натрапва гайдата си ни в клин, ни в ръкав, ами сега трябва да търпим и невзрачното му пеене. Вокалите му са в най-добрия случай безлични и не може да става и дума за сравнение с безподобния Marko. Иначе компетентната ритъм секция е погребана в микса, докато китарата на Emppu Vuorinen на моменти изцяло превзема въпросния – странно решение, предвид неспособността му да роди макар и един запомнящ се риф.

Всичко това е затрупано под купчина оркестрации, записани и продуцирани безупречно, но лишени от всякакво чувство. Някога един прост синтезатор успяваше да придаде неповторима красота на песни като “Beauty and the Beast” и “Stargazers”, а сега и цяла филхармония не може да измъкне претруфените “Something Whispered Follow Me” и “Spider Silk” от собствената им безидейност. “The Antikythera Mechanism” отчаяно се мъчи да бъде “Planet Hell 2”, докато “Sway” се родее с “How’s the Heart?” и заслужено грабва наградата за най-нелепа балада на годината. “An Ocean of Strange Islands” и “Perfume of the Timeless” пък отегчават с прекомерното си времетраене, все едно изкуственото раздуване на даден мотив може автоматично да превърне дадена композиция в шедьовър. Само модерната “The Children of 'Ata” и неподправено тежката “The Weave” радват с откъслечни проблясъци, които обаче далеч не са достатъчни да спасят албума.

В “Yesterwynde” има много театралност и много пластове звук, но твърде малко музика. Това не е симфоничен метъл – дори и посредствен такъв – а поредната маниерна изгъзица на Tuomas и компания. Крайно време е тази агония да приключи веднъж завинаги, но съдейки по комерсиалния успех на късните Nightwish, това едва ли ще се случи скоро.

Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!
от Maria Kulenska
Напълно съм съгласна с ревюто. Безлични композиции с много претенции за нещо велико. Пълен отврат. Мъчно ми е, че страхотната Флор трябва да пее в нещо такова. Предпочитам да я слушам в простичките откъм аранжименти, но виртуозни във вокално отношение дуети с Тобиас Самет в Avantasia.
от Insartture
Доста откровено и директно интервю, но отразяващо реалността според мен. Не мисля, че само носталгията ни кара да милеем по някои птминали времена. Имаше едно време по-смислени записи. И театралността някак не беше задължителна и албумите не ни изморяваха с нея.

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт