
Градящи върху наследството на дет метъл традициите, Blood Incantation прескачат границите на жанра, използвайки музиката си като портал към нещо тайнствено и непознато. Албумите им са отражение на влечението им по научната фантастика, а красивите им обложки залагат на неземна естетика и навяват носталгия по 90-те години, когато отношението към кориците беше по-различно (в никакъв случай не намекваме, че днес липсват качествени идеи и изпълнения, по-скоро дигиталната ера доведе до улесняване на тази задача). В амбициозната одисея “Absolute Elsewhere” американците са готови да навлязат в царството на космическия ужас и да прекосят нови галактики.
Като намигване към прогресив метъл опуса “Blackwater Park” на Opeth, четвъртият албум на Blood Incantation носи името на забравен прог рок състав от 70-те, в който някога е участвал легендарният Bill Bruford от King Crimson. Групата e избрала да запише проекта в емблематичното студио Hansa в Берлин, като е използвала таланта на продуцента Arthur Rizk, известен с работата си с Power Trip и Kreator. Мястото, пропито с творческия дух на светила като Brian Eno и Tangerine Dream, е предизвикало музикантите да запишат нещо грандиозно.
Още от първо слушане прави впечатление еволюцията в музиката на Blood Incantation. Докато в “Hidden History of the Human Race” наченките на прогресив влияния изплуваха на заден план, сега те смело заемат централна позиция. Въпреки че Paul Riedl и компания не са сами в тази творческа линия (групи като Tomb Mold и Chapel of Disease също са поели по подобни пътища), различният подход на Blood Incantation към преплитането на прогресив рок и метъл с техничен дет метъл ги отличава.
Загатванията за това, което предстои, бяха очевидни още преди време. Все пак малко изпълнители биха се осмелили да последват екстремен албум като “Hidden History of the Human Race” с инструментален албум, изцяло съставен от ембиънт синт композиции. И все пак появилия се през 2022-ра година “Timewave Zero” разкри, че Blood Incantation са по-смели, отколкото сме предполагали. В “Absolute Elsewhere” бандата напомня на слушателите, че макар и да са били привлечени първоначално от техните рифове и бластбийтове, отвъд повърхността се крие необятен свят. Няма да анализираме всяка една от композициите. Това е един от онези албуми, които е добре да се слушат без конкретни очаквания и последователно, като концептуален проект. Записът е разделен на две части: “The Stargate” и “The Message”; всяка от тях съдържа три отделни т.нар. ‘tablets’.
„Absolute Elsewhere“ е кулминацията в досегашната дискография на Blood Incantation. С всяко следващо издание групата постепенно разширява обхвата си и вероятно след 10 години изобщо няма да знаем как да ги категоризираме. Очевидно ставаме свидетели на повратен момент, в който и съставът, и феновете имат еднакво отворено съзнание и задълбочено познание за възможностите, които предстоят. Това е нещо специално!