Ревюта
Група: Brothers of Metal      Албум: Fimbulvinter      Автор: Warrior Of Ice      Октомври, 2024
Brothers of Metal - Fimbulvinter (ревю от Metal World)

За някои хеви метълът е начин на живот, за други – просто любима музика, за трети – средство за забавление, а за четвърти – всичко изброено накуп. Brothers of Metal спадат към последната категория и вече десет години доказват, че можеш да си автентична и стойностна метъл група и без така присъщата на жанра самомнителност. Но да си веселяк не те прави задължително несериозен – те не стигат чак до пародийните крайности на Nanowar и Gloryhammer (не е нужно, а и не би им отивало), а предлагат творби, които са емоционални, музикантски и заредени с приповдигнато настроение.

За щастие, проклятието на третия запис е подминало шведите. Докато “Prophecy of Ragnarök” и “Emblas Saga” споделяха идентична стилистика, “Fimbulvinter” демонстрира значително развитие в звученето им. За разлика от предшествениците си, той не е моментално грабващ, а вместо това залага на повече разнообразие, твърдост и епичност. Не че тук няма паметни мелодии и припеви, но този път те са заобиколени от много по-интензивна и ритмово раздвижена поддържаща структура. Влияния от модерните класици Sabaton и Powerwolf все още се откриват на места, макар и претопени във все по-гъвкавия изказ на бандата.

Тримата вокалисти остават не само основната атракция на състава, но и мощен инструмент, предоставящ различни композиционни варианти – възможност, от която Brothers of Metal се възползват максимално. И докато акцентът закономерно пада върху великолепната Ylva Eriksson, партиите на Joakim Lindbäck Eriksson и Mats Nilsson са написани, аранжирани и изпълнени с не по-малко умение, така че да придават дълбочина на музиката и да подсилват внушението ѝ. Прави впечатление и засилената употреба на оркестрации, които са изкусно вмъкнати в песните и ги обогатяват, вместо да ги претоварват (кхъм, Ensiferum).

Тук наистина липсват очевидни химни от рода на “Yggdrasil” и “Kaunaz Dagaz”, но всъщност повечето парчета носят хитов заряд – просто трябва да ги чуеш няколко пъти, преди въпросният да се разкрие. Имаме албум на силните контрасти: от изненадващо тежки изпълнения като “Giantslayer”, “Heart of Stone” и “Berserkir” през полу-акустичните фолклорни пиеси “Rivers of Gold” и “Blood Red Sky” та чак до странния американски хард рок в “Heavy Metal Viking”. “Flight of the Ravens” и “Ratatosk” най-силно се доближават до представата за бъдещи шлагери, докато разкошната пауър балада “Nanna’s Fate” се нарежда до най-добрите постижения на Manowar в областта.

Осмината викинги първоначално се прочуха със своя директен и простоват пауър метъл, възхваляващ нордическите божества и тежката музика. “Fimbulvinter” наследява това начало, но го усъвършенства в нещо качествено ново за групата и особено ценно за сцената. Кой знае, може би след още едно десетилетие дебютантите ще гледат на Brothers of Metal като на учители.

Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт