Ревюта
Група: Engineer of Death      Албум: Forced to Stay Here      Автор: Стако      Март, 2025
Engineer of Death - Forced to Stay Here (ревю от Metal World)

Троянски хардкор-груув ли бе, маняк? Да бе, пич. Къде си расъл? Троян е метълска сила от години! И Engineer of Death са горди наследници на този дълг. Повече трябва да те шокира фактът, че ги покривам. Като претендент за “pi4 s visoka ob6ta koltora™”, гледам да стоя възможно най-далеч от българската музика, че да не хвана някоя неизлечима болест.

Смъртозаредените Инженери обаче съм ги чул на живо. И не ги намразих. Че и мърч щях да си купя, ако имаха размери. Но това, което ме нави да ги следя след концерта, не беше ослепителната усмивка на вокалиста, а нещо дори може би по-ценно: ръст и отношение. От синглите се виждаше, че кипи креативна сила и желанието да се придържат към нея. Какво да ви кажа? Разбирам ги тия работи и “Forced to Stay Here” е доказателството.

Не очаквах да има интро, камо ли да включва похват, който не бях чувал в тежко издание скоро, а пък въобще не очаквах да ми се отвее главата веднага след него. От отзвука на колоните първо отиде назад, после се килна напред и ей ме на: куфея. Траклистът е мощен, ритмичен, но изпълнен с вариации. Въобще не можем да си говорим за скука или еднообразие, които са честите белези на кофти кор релийзи.

В същото време, важните белези на жанра са запазени: дължината на албума е тъкмо колкото ти е нужно да се изпотиш пред сцената. Хавата е яко пънкарска, разкрасена с множество яки идеи в микса и спонтанни промени в темпото. Абе, реално, много е просто: ако музиката ти ме кара да се мръщя, докато я слушам – сещаш се, оная физиономия между “боли ме” и “мале, много ми е яко” – значи правиш нещо както трябва. А щом след няколко трака избухва и парче, което ме кара да искам да се превърна в бейблейд от кръв, пот и ярост, значи съвсем сме на ниво.

Друга коренна разлика с повечето нашенски пориви е обработката, която мога да опиша като “модерна” и “светска”. Демек, не звучи все едно съм записвал инструментите с магнетофона на дядо ми в мазето, а звучи кристално и говори за присъствие на правилната работна етика.

Впрочем освен усмивка, вокалистът има и ебаси убийствения диапазон на крещене. Беше в зародиш цялата тази работа до момента, ама вече изглежда звярът се е отприщил, та му пожелавам да си зверства на воля из полянките и горичките все така смело.

И, разбира се, даваме бонус точки за това, че няма смешни, излишни баладки.

Естествено, пълно щастие няма. На първо време, тишината ми идва малко в повече. Това понякога може да бъде много мощен композиционен инструмент и бандата борави умело с похвата. На моменти обаче ми биеше нещо на кухо и чаках да чуя някаква бегла мелодика, бас или поне една топла лентичка. Тук-таме се чуваше някой хипер-сладък естествен отзвук от инструментала, та се радвах на каквото мога.

Нещо дребно, ама важно: защо липсват текстовете в Spotify? Искам да знам за какво ми се карат, когато ми се карат. Иначе се чувствам все едно са ми дали електронен фиш: хем ми искат пари, хем не ми казват какво съм сбъркал и най-вече къде, че да знам да не минавам пак оттам.

Дори и без лирики обаче усетих, че албумът е малко наративно тегав. Знаеш ме: предпочитам надъхваща музика, особено ако ще е хардкор. Съвет: викай за хубавото, защото лошото се вижда, пък като чуваш и виждаш лошото, идва в повече, и лесно се залита после (пък трудно се става).

Вариативен, интересен, ангажиращ и ангажиран: FTSH има в себе си всичко, което може да се очаква от един албум. Сега, по параграфа “Аз съм Българче и обичам Троянски кор омаен сладък”: въобще не е така. Самият факт, че принципно не покривам БГ групи, трябва да ти говори за това. Бих казал същите неща за същия труд ако е от друго име.

(Живот и здраве като вземем дебелия бюджет от някой голям европроект, ще ме пращат по света да ги питам и другите групи на живо, или пък да се сбивам с тях, или прегръщам: зависи от групата.)

Но по темата: вярвам, че Engineer of Death имат реален потенциал да стигнат отвъд българската сцена. Струва си да преслушате “FTSH” и да последвате братленцата от Троян, където ви е удобно. Замислете се: ако това е междинното стъпало на заклетия втори “sophomore” релийз, очаквам третият да прочуе Троян из Европата и СИЕ.

Впрочем, обложката е култ! Идея, стил, вписва се в изданието: въобще урок. По-големите групи не знам какво се правят с тия смешни фотошопи, човек ще каже, че не познават артисти или че Fiver им е далеч.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт