Ревюта
Група: Ancient Bards      Албум: Artifex      Автор: Warrior Of Ice      Март, 2025
Ancient Bards - Artifex (ревю от Metal World)

Когато преди 25 години Rhapsody за пръв път заговориха за “холивудски метъл”, почти никой не схвана какво имат предвид. На пръв поглед подобно словосъчетание звучи като нелеп оксиморон и наистина не беше най-адекватното определение за стила им, поне от маркетингова гледна точка. Чак в късните солови проекти на Luca Turilli тази концепция започна да се избистря и да добива смисъл, но така и не се разви докрай.

Едва ли има много усещания, по-удовлетворяващи от това да видиш как някой, когото си вдъхновил, продължава и надгражда делото ти. Daniele Mazza все така уверено върви по стъпките на великия си учител и вече е един от най-търсените оркестратори в цялата метъл сцена. А това, което постига в петия запис на подопечните си Ancient Bards, не просто реабилитира някогашните стремежи на Rhapsody, но и започва цяла нова глава в книгата на симфоничния метъл.

Музиката на Ancient Bards винаги е носила подчертано визуален характер, но в “Artifex” това качество е изведено до съвсем ново ниво. Ако затвориш очи, докато го слушаш, никак не е трудно да си представиш, че си в киносалона и край теб върви високобюджетна холивудска продукция (мисли си по-скоро за “Конан” и “Властелинът на пръстените” вместо за късните “Междузвездни войни” или други полюции от последните 15 години). Освен на лирическо ниво, отделните песни са свързани идейно и тематично, преливайки неусетно една в друга, което допълнително засилва впечатлението за един голям саундтрак.

Оркестралните и хоровите пасажи тук са не просто изящно допълнение, а водещ композиционен прийом, в резултат на което виртуозното пауър метъл начало, с което бандата се прочу, често отстъпва пред мащабни симфонични пейзажи. Това е най-съществената и трудна за приемане промяна в албума, но след достатъчно време, прекарано с него, осъзнаваш, че всъщност е идеално балансиран и не би могъл да звучи по друг начин. Разбира се, не липсват мощни, класически парчета – такива са “My Prima Nox”, “The Empire of Black Death” и “Soulbound Symphony”. В контраст с тях стоят потресаващо красиви балади като романтичната “Unending” и сърцераздирателната “Sea of Solitude”, които могат да съперничат на най-паметните изпълнения от поредицата “Final Fantasy”. Най-въздействащи обаче са моментите, когато всички познати и нови елементи се сливат в мелодично съвършенство: “Proximity”, “Mystic Echoes”, “Under the Shadow”.

Дали “Artifex” е най-силният труд на Ancient Bards досега? Обективно погледнато, едва ли – предходните им издания значително го превъзхождат откъм композиционна сложност и инструментално майсторство. Само че в изкуството обективността не значи много, когато нещо в теб те кара да го преживяваш отново и отново, да се изгубиш в атмосферата му и да чувстваш всеки тон така, сякаш е изсвирен специално за теб. Тук италианците опитват нещо различно, което разчупва стила им, трогва с покъртителна емоционалност и току-виж разкрие път към творческо дълголетие.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт