Ревюта
Група: Judas Priest      Албум: Redeemer of Souls      Автор: Shogot      Юли, 2014
Judas Priest - Redeemer of Souls (ревю от Metal World)

Времето помита едни и пощадява други. Докато много млади банди идват внезапно и си заминават още по-внезапно, някои от динозаврите на хеви метъла не просто продължават да бъдат активни – те издават албуми, които спокойно биха намерили място в т. нар. “златна ера” или, говорейки в числа, някъде между 80-а и 90-а години на миналия век. Motӧrhead, Maiden, AC/DC - те все още са тук и все още притежават способността да го правят по-добре от (почти) всички останали.

Judas Priest спадат тъкмо към тази категория групи. Те никога не са правили нещо изначално грешно – за 45 години на сцената бирмингамските богове на метъла всячески успяваха да избегнат всевъзможните “Cold Lake”-ове, “Risk”-ове и “Lulu”-та на този свят. Дори “Turbo”, един от по-спорните моменти в творчеството им, не е онази шокираща катастрофа, за която някои хора продъжлават да го представят. През по-голямата част от времето Judas редуват убийствен албум с по-неубедителен такъв. Или обратното. Пример (без да уточняваме кой кой е): “Point of Entry” и “Screaming for Vengeance”. Друг пример: “Ram it Down” и “Painkiller”. Трети пример: “Angel of Retribution” и “Nostradamus”.

Идващ след други 16 преди него и решен с ясното съзнание, че би могъл да се окаже последен, “Redeemer of Souls” е най-предсказуемият възможен ход, който групата можеше да предприеме. Както и единственият правилен. Прищевките за двойни концептуални албуми с повече интерлюдии, отколкото реални песни, са в миналото – това е класическия хеви метъл на Priest. Тежък, епичен, истински. Олдскуул.

След оттеглянето на K.K. Downing е лесно да повдигнеш вежди подозрително и да се запиташ дали изобщо има смисъл от още. Това, което се случва в първия албум на Richie Faulkner като пълноценен композитор на Judas Priest, представлява един зверски шамар в колективната физиономия на скептиците. Пичът не само открива собствен китарен диалог с Glen Tipton – в тези 13 песни и общо 62 минути стоманен звук новакът в групата успява да върне живеца в нея. “Halls of Valhalla”, “Sword of Damocles” и “Metalizer” са някои от най-автентичните композиции в съвременното творчество на водените от Rob Halford метъл богове. Някои от тях (и по-конкретно “Metalizer”) са поглед назад към 70-те и “Sad Wings of Destiny”. Други, като например турбо ретро химна “March of the Damned”, влизат в обувките на “Hell Bent for Leather”. Но всяка една от тях е съблечена от всичко, което не е абсолютната есенция на Priest.

За да бъдем съвършено ясни – това не е някаква революция; “Redeemer of Souls” не е втори “Painkiller”, нито втори “Defenders of the Faith”, нито втори “British Steel”. И все пак Judas Priest са успели да завършат най-силния си албум за последното десетилетие. В някои моменти – песните, които моментално ще ти изправят косите – годините рязко стават (близо) 25. Това е, както се казва, повече от достатъчно. Нали?

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт