Ревюта
Група: Mercenary      Албум: The Hours That Remain      Автор: Lodborg      Януари, 2006

 

Завръщането на датските ветерани Mercenary на мелодет сцената прие материален облик точно в годината на мощно стилово раздвижване. Стана модно да се прави мелодет в днешно време след като дори финландско-шведският монопол беше разчупен съвсем скоро, правейки от това мелодично разклонение най-популярната и, както повечето от вас ще кажат, най-комерсиалната разновидност на метъла в момента. Но да хвърлим един бърз поглед назад и да си припомним кой запали искрата. Mercenary безспорно трябва да понесат своята отговорност за популяризирането на стила, основна вина за чието създаване носят In Flames и Dark Tranquillity. Две години след образцовия “11 Dreams” датчаните стоварват своето четвърто дългосвирещо нападение “The Hours that Remain”, и то със завиден професионализъм и чудесно музикално виждане, продължавайки точно оттам, където оставиха развитието си през 2004-та. Застига ни мощна доза енергичен и надъхан дет, порядъчно многопластов и атмосферичен. Голяма заслуга за последното има зачестената употреба на чисти вокали, която ярко преобладава над злобното грухтене и писъците. На много моменти даже в чистото пеене са насложени два или повече гласа, поставящи акцент върху направеното от Mikkel Sandager, което никак не е малко. Отсъствието на по-отчетлива злобна нотка в музиката се дължи най-вече на напускането на отговорника за харш вокалите Henrik "Kral" Andersen. Липсата му е повече от очевидна и групата се е опитала да замаже леко положението, канейки Bjorn “Speed” Strid (Soilwork) и Marcus Bischoff (Heaven Shall Burn) за гост музиканти в част от песните. Крайният резултат е повече мелодик, отколкото дет, но хрумването е наистина интересно и съм сигурен, че ще достави удоволствие на почти всички с оригиналност и ефект.

Познатият музикален подход се разкрива веднага след краткото инструментално и феерично интро. Плътни барабанни откоси, ръмжащи рифове и много клавирни включвания обуславят целия албум и предупреждават за наближаващата адреналинова инжекция още с откриващото “Redefine Me”. Трудно би могло да се избере по-добро начало за албума, тъй като парчето е едно от най-запомнящите се в него. Заедно със “Simplicity Demand” се заформя емоционалното ядро на тавата, главно заради натрапчивите високи и чувствени вокали и припевите, които прихващат толкова лесно, че скоро ще се уловите да пускате само тези две песни една след друга. Те просто се открояват над всички други парчета и многозначително напомнят на “World Hate Center” oт предния албум. Но да се подцени останалата част от албума би било непростима грешка. “Year of the Plague” добавя известна агресивна нотка в цялостната картина, демонстрирайки и техническата обиграност на датската шестица. Композицията е наситена и почти офанзивно ударна, сродявайки бас, китари и барабани в един истински ритмичен батальон. Отсъстват дори и намеци за китарна мелодичност, освен в лаконичното, но прекрасно соло, като е оставено единствено на вокалите да притъпят с емоционалност злобното електрическо острие. В противовес на това се явява “My World is Ending”, което все пак напомня и за електронните влияния във формирането на т. нар. Гьотеборгски метъл. Не че се долавят следи от програминг, но насеченост и почти машинна прецизност в ритмиката може да се проследи из цялото парче. Както и в следващото - “This Eternal Instant”, най-силно впечатление от което оставя потресаващата и пленителна средна част, сякаш предназначена за куфеене, която прераства дори в спиращ дъха завършек. Истински епичен химн е реещото се “Lost Reality” – без подобна среднотемпова и някак красиво безлична песен просто няма как да се разминем. По-близко до определението балада Mercenary няма да стигнат, или поне не и в този албум. Безмилостен саунд ни посреща още в началото на “Obscure Indiscretion”, но очакванията ни за нещо наистина настъпателно и враждебно се попарват от преливането в средно темпо, солиден клавирен фундамент и бавни, чисти вокали. За сметка на това агресията е напълно отмъстена с “My Secret Window” – истински водовъртеж от запъхтяна рифовка, тук-таме разнообразявана от приятната основна мелодия. А ако някой някога се е съмнявал в класата на групата, по-добре да спре, преди да е чул завършващото парче, носещо и името на албума, което просто размазва с категоричността на една бъдеща дет метъл класика.

Каквито и хвалебствия да се изредят по адрес на датската шестица, няма да бъдат достатъчни. Истинате е, че те успяха да си изработят с кръв и пот един доста престижен облик, и то напълно заслужено. Огромни похвали трябва да бъдат отправени към Mike Park - младият, но талантлив барабанист, който безцеремонно забива в Mercenary и който с безгрешното си представяне в “The Hours that Remain” дава сериозни заявки за титлата “най-многообещаващ млад барабанист”. Блестящата продукция и виртуозното инструментално участие превръщат албума не само в задължителен за феновете на каквито и да било метъл стилове, но и в пример за подражание. Мелодет е законът тази година и нищо не може да се направи по въпроса.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт