Ревюта
Група: Dissection      Албум: Reinkaos      Автор: Lodborg      Април, 2006

След единадесет години отсъствие Dissection се завърнаха с гръм и трясък за своя финален спринт, ознаменуван с издаването на третата им мрачна епопея “Reinkaos”. Излязъл символично в навечерието на Валпургиевата нощ, албумът забива със същата злобна целеустременост, от която Dissection изваяха по свой тъмен образ и подобие революционните “The Somberlain” и “Storm of the Light's Bane”. И ако това е лебедовата им песен, както обявиха преди време, то тя идва право от сардоничното сърце на черния лебед Jon Nodtveidt. Той е и инициаторът на това еднократно, но епохално възкресение на пионерите на блека. Преминал през не малко професионални и лични сътресения през последното десетилетие (включващи и продължителен престой в затвора за убийство), Jon сформира един напълно нов състав, чиято единствена допирна точка със стария Dissection е самият той. И докато за масата фанатизирани до крайност почитатели, от които бандата си има в изобилие, албумът би звучал шокиращо, то за отворения към новото фен творбата открива нови и неочаквани хоризонти.

С нежелание за копиране на своите всепризнати шедьоври Jon кривва от вече утвърдената си стилова ориентация и изковава един не по-малко новаторски и зловещо привлекателен албум. Единственият намек за блек в творбата е във вокалите на Jon, който звучи по-шлифовано и уверено. Иначе в музикално отношение се сблъскваме с една мрачна комбинация от дет и хеви, с подчертано бавен характер, изградена като ритуална процесия или заклинание за призоваване на тъмни сили. Заплют още в зародиш, албумът звучи все едно думата блек е напълно чужда за Dissection и това бе причина за вълната разочарование от миналогодишната загрявка – сингъла “Maha Kali”. В “Reinkaos” няма лудо и демонично барабанно опустошение, няма мелодично сродяване на китарите в леден съюз, а и в противоречие с името на албума, което буквално означава “завръщане към хаос”, липсва жлъчната необузданост и хаотичност. За сметка на това албумът е добре структуриран, учудващо емоционален и примамлив, но въпреки това злобен и плашещ. Изграден върху солиден ритмичен фундамент, албума надграждат насечени и напрегнати рифове, прекрасни технични сола, безплътни и ефирни мелодии. И за да е съвсем скандална промяната, той звучи съвсем приемливо и отворен към по-широка аудитория. Въпреки това подписът на Jon Nodtveidt изпъква ярко като голяма и бясна черна звезда на отмъщението – мощен, енергичен, непрощаващ. Записът пращи от безкомпромисна злост и мрачно великолепие. Да, това не са Dissection такива, каквито ги помним, но този факт не принизява “Reinkaos” по никакъв начин, а демонстрира готовността на Jon да проявява своята гениалност без оглед на изразните средства. Личи и почти пълното съвършенство в конструкцията на творбата – единадесет години обмисляне са оставили своя отпечатък и в сложните агресивно-мелодични китарни строеве, и в динамичните вокални линии. Сложността на албума не му пречи да звучи изначално и първично, но този път с далеч повече вложена мисъл и старание. А един поглед в песни като “Dark Mother Divine” и “Maha Kali” показва, че не стига един текст просто да е римуван и напаснат към музиката, за да звучи добре. Текстовете в “Reinkaos” допълват фонично мелодията на песента и често се отличават със своя ритмика, която допринася за строежа на общия ритъм (най-силно откроено в “Dark Mother Divine”). А за основа на самите текстове е послужила “Хаософията” на MLO (Misanthropic Luciferian Order) - смесица от шумерска, вавилонска и египетска митология, както и много Кабала, на която се дължи и силно окултният привкус на албума. Централна роля играе числото 11, символ на Антикосмическите богове – то се среща доста често в текстовете, песните са единайсет на брой, а на корицата се мъдри зловеща единадесетолъча звезда, напомняща пентаграма.

След мрачното и маршово интро, изградено като призоваване на тъмни сили, халата се стоварва върху нас с пълна сила. Откриващото “Beyond the Horizon” е насечено и ритмично и не се отличава с много мелодични подплънки, за разлика от “Black Dragon”, която започва с пространно акустично предисловие. Албумът прелива в “Dark Mother Divine” - динамично парче, което лесно печели симпатиите на слушателя, а и, признавам си, е едно от любимите ми в тавата. “Starless Aeon” крие своите хеви метъл зачатъци с мрачни елементи. Разглобена и преиначена е най-известната средновековна християнска поема “Dies Irae”, която е изродена до ритуален текст и призовава персийския бог на хаоса. Китарното господство се открива от “Xeper-I-Set”, може би най-силното парче в албума, което е бързо и агресивно, но и с доминираща роля на китарната мелодия, а и с прекрасно соло. Два чудесни примера, че магията на струните не е изчезнала, а напротив – затвърдила е значимостта си в музиката на Dissection, са инструменталите “Chaosophia” и едноименното “Reinkaos”. А за капак злокобното “Internal Fire” излива достатъчни количества енергия, за да откачи от друсане главата на всеки метъл фен.

Да, албумът се сблъска с нечувана критика и отрицание от страна на заклетите блекаджии, но за мен Dissection добавиха поредния бисер в своята колекция и завършиха подобаващо дискографията си. А събитията от тази година, довели до смъртта на гения Jon Nodtveidt могат да ме изпълнят единствено с горчивина и съжаление, защото тази култова фигура показа, че все още има какво да даде на световната метъл сцена. Сигурен съм, че перлата “Reinkaos” ще устои на изпитанието на времето и ще получи съвсем заслуженото признание като шедьовър и като едно от най-значимите и изумителни творения на мрачната човешка мисъл.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт