Ревюта
Група: Melechesh      Албум: Enki      Автор: WingWriter      Февруари, 2015
Melechesh - Enki (ревю от Metal World)

Езическите религии и митологиите, свързани с тях, са извори, от които черпят вдъхновение немалко съвременни метъл групи. Но докато викингската, келтската и славянската култури вече се превърнаха в клишета, то тази на древния югоизток като че ли остана на заден план... всъщност тя направо е погребана под огромните вълни от нови и нови състави, възпяващи воините от Севера, Рагнарьок, Сварог и други вече до болка познати събития, митове и богове. Да се открие нещо оригинално стана доста трудно. Точно затова пък Melechesh са едно от най-интересните явления в екстремните среди. Открила корените си в древните народи от Месопотамия и тяхното културно наследство, шайката, предвождана от мастърмайнда Ashmedi, се е отправила стремглаво към върха.

Както във всеки свой албум, така и в този Melechesh смазват всичко по пътя си, а след себе си оставят хаос и непрогледен мрак. Опасенията на някои фенове, че групата ще се комерсиализира след подписването с Nuclear Blast, са неоснователни. Всъщност именно благодарение на лейбъла-гигант в “Enki” e постигната нечувана досега продукция в албум на бандата. Кристалното качество позволява вникването и в най – дребните елементи на музиката и, естествено, прави насладата от слушането по-голяма. Но това не значи, че албумът е лесносмилаем -  налице са познатите неравноделни ритми и прогресии, тежки и комплексни рифовки, сурови блек вокали, както и типичната за Melechesh ориенталска орнаментика.

Тематиката на албума е пряко свързана с шумерската митология, както подсказва самото заглавие. Енки е най-почитаният бог от шумерите, както и от повечето древни народи, населявали Месопотамия. Един от четирите богове-създатели, той е творец и организатор на цивилизацията, бог на мъдростта и магията, покровител на занаятите. Обложката е тематически свързана с тези от предишните два албума, като съответства идеално на концепцията на Melechesh – космос и хаос.

Най-открояваща се песен е несъмнено едноименната. С една идея по-бавна от останалите, “Enki Divine Nature Awoken” е най-тежката композиция в албума. В нея, редом до Ahsmedi, вокалите поема и Sakis Tolis (Rotting Christ). Макар и с по-праволинейна структура, двата сингъла – “Multiple Truths” и “Lost Tribes” – не остават по–назад, а във втората като гост-вокалист се включва Max Cavalera. “The Palm The Eye and Lapis Lazuli” съдържа в себе си най-запомнящия се в целия албум риф, а в касапницата ставаме свидетели на трети гост-изпълнител, този път китаристът на Volbeat – Rob Caggiano.

Като изключим монотонния инструментал “Doorways to Irkala”, това е поредният силен албум на израело-нидерландския квартет. Със страхотна продуктивност и кристален звук, Melechesh правят поредна крачка напред в кариерата си.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт