Ревюта
Група: Rebellion      Албум: Miklagard - The History of the Vikings Volume II      Автор: Lodborg      Април, 2007

 

Винаги съм смятал, че за да останеш на върха, трябва или постоянно да търсиш новото, или да се придържаш към достатъчно плодотворното старо. За радост на Uwe Lulis и Tomi Gоttlich, няколко акра от най-рохкавия музикален чернозем принадлежат по право на всеки, докоснал се дори и за кратко до класиците Grave Digger, още повече на двама от главните виновници за възхода на немските хеви/спийд законодатели. Без да правят опити да откриват топлата вода, Rebellion продължават точно оттам, където Uwe и Tomi оставиха Grave Digger с “Excalibur”, шлифовайки звученето с обширен пауър метъл замах. Втората част на замислената като трилогия исландска сага застава пред нас с амбициозната цел да продължи започнатото от знаковия трети албум на Rebellion – издадената преди година и половина първа част от епичното пътуване на викингите. И го прави доста убедително с едно прекрасно пауър/хеви приключение, излязло сякаш от съкровищницата на набедения за вече залязващ стил. Докато все още продължават да се издават такива идейни и енергични албуми като “Miklagard”, старата школа може да бъде хулена и оплювана, но няма да се даде без бой. Всъщност “Miklagard” е пълнокръвен наследник на “Sagas of Iceland”, без да му отстъпва по нищо като цялостно впечатление. Разликите са малки и прекалено незначителни, за да се говори за някаква сериозна промяна в стила на бандата; не и толкова очебийна, колкото беше пропастта между “Sagas of Iceland” и “Born a Rebel”. Наистина, първата част беше по-изразено мелодична, с по-смело разгръщащи се преходни пасажи и далеч по-запомнящи се сола, но “Miklagard” дава отпор с повече енергия, сила и по-директен подход към композирането на неоспорими химни. Темпото е завишено, китарите звучат по-плътно, а песните са прями и директни. Изобщо, безкомпромисен е новият Rebellion, допълвайки идеално уводния албум.

Няма как да се разминем без полу-акустично интро, носещо нордически фолклорни асоциации, този път включващо и автентичните припявания на Charles Rytkоnen от Morgana Lefay. Веднага след това идилията е прорязана от нахлулото с пълна сила “Sweden”, спускащо се към нас като набрала вече инерция лавина. Не съм и допускал, че някога ще чуя немец да се дере прочувствено над текст като “Sweden, oh Sweden, my fatherland, my home”, но предполагам, че все пак Rebellion се раздават напълно в името на възможно най-увлекателната и достоверна атмосфера. Едно след друго се зареждат безгрешни парчета – “Free” в малко по-улегнал маниер, а “On the Edge of Life” дори придаващо известна мистична нотка. Средната част на последното парче се оказва едно към едно заимствана мелодия от “Heaven Can Wait” на Iron Maiden, но това е просто еднократен свързващ момент, без особена роля в централното развитие на песента и предполагам, дори е направено съвсем несъзнателно. С “Ulfberth” Rebellion преминават от по-статичната, хеви начална част на албума, към истинското развихряне. Оттук насетне доминиращ е пауърът, а всеки един припев се впива неумолимо в разсъдъка на слушателя. “The Russ” нахлува с мощен, тресящ се ритъм и подема почти маршовия си поход към пълно разгръщане. Перлата в “Miklagard” е пленителното “Kiew”, което неусетно довежда до пристрастяване, а избиването от главата на опияняващия рефрен е непосилна задача. Старите кучета знаят как да удрят здраво и не се колебаят да използват това знание по възможно най-възбуждащия адреналина начин. В “Taste of Steel” и “God of Thunder” се убеждаваме за пореден път, че най-голямата слабост на Rebellion всъщност е тяхната най-голяма сила – вокалистът Michael Seifert може и да притежава постен гласов обхват и плачевна техника, но неговият дрезгав, грубиянски и нешлифован глас пасва с неприлична прецизност към усещането, правещо Rebellion толкова уникални и въздействащи. Едноименното “Miklagard” е вече познато на феновете от неотдавна излезлия сингъл и видеоклип, свършило идеално работата си както на пилотен изстрел към последвалото развихряне, така и като свързващо звено с мелодичността на първата част на сагата. Закриващото “The Uprising” е достойният епичен финал на албума, достигащ връхната си точка с патетичния и възхваляващ припев, докато след краткото акустично аутро само песента на чайките не остава да съпровожда отплаващия викингски кораб.

Uwe, Tomi и компания не показват признаци на изчерпване, колкото и да дълбаят във вече напълно развит стил. Последното, което им трябва, са изкуствени опити за модернизиране на звученето или насилствена промяна. Правилната диря е напипана безгрешно и бива следвана неотменно, а докъде ще доведе тя е въпрос, чието разкриване е оставено на бъдещето. За нас остава да препашем мечовете, да грабнем прашасалия щит и да пригласяме с пълно гърло.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт