Ревюта
Група: Slayer      Албум: Repentless      Автор: Shogot      Септември, 2015
Slayer - Repentless (ревю от Metal World)

Скоро след шокиращата смърт на Jeff Hanneman в зората на май 2013-а година – веднага щом първата вълна от скръб отмина – дойде и големият въпрос: има ли Slayer без Hanneman? Историята непрекъснато ни припомня невероятни случаи. Случаи като AC/DC и Alice In Chains. Но ние – аз и ти – не искаме и да чуваме за нова Pantera или нов Type O Negative. Просто защото някои неща не се пипат и точка по въпроса.

Kerry King не е съгласен. Tom Araya моментално застана зад него. Когато обаче се разрази уродливият вътрешен скандал – на чисто материална почва – довел до поредната им, а защо не и последна, раздяла с емблематичния барабанист-бомбардировчик Dave Lombardo, над руините на онова, което доскоро бе Slayer, надвисна буреносен облак. Той не беше тъмночервен, а оловно черен. Така че вместо кръв, отгоре всеки момент щеше да завали най-обикновен дъжд. Студен и пороен.

Излишно е да се споменава, че Paul Bostaph винаги е готов да окупира мястото на Lombardo. Както е тръгнало, двамата спокойно могат да се редуват – на по два албума всеки. Gary Holt моментално премина от лайв-китарист в постоянен член на групата, което по никакъв начин не разклати статута на собствения му Exodus. Хоп – сглобихме си Slayer. Хоп-хоп: издаваме “Repentless”.

От момента на премиерата на “Implode” в глобалната мрежа през 2014-а досега “Repentless” бе твърдо обещание за катастрофа. Бяхме сдържани – нарекохме я, буквално, “средно добра песен”. Година по-късно тези думи приличат повече на някакво пророчество. Защото единадесетият студиен албум на Slayer е точно такъв – наполовина пълен и наполовина празен.

Диаболичното интро “Delusions of Saviour” моментално прелива в заглавната кълцаница и, слава на King и Araya, “Repentless” някак успява да заобиколи грандиозния трап, на чиито ръб доскоро се намираше. Минават около 15 минути и, мигове след като си пометен от среднотемповия багер “Vices” – може би най-силното попадение в албума, заедно с дуото “Cast the First Stone” / “When the Stillness Comes” – осъзнаваш две неща:

  1. Звукът е смазващ. В това отношение “Repentless” сдъвква опропастения от Rick Rubin “World Painted Blood” като дъвка “Идеал”. За нещастие “WPB” съдържаше двойно повече запомнящи се парчета.
  2. Темпото е намалено драстично. Препратките към “Christ Illusion” прескачат от една в друга, но в крайна сметка липсва онзи баланс, който превърна “Illusion” в най-убедителния Slayer от “Divine Intervention” насам. Липсват още “Jihad”, “Eyes of the Insane” и “Cult”.

За албум с пет сингъла (при общата бройка от 11 песни) “Repentless” не полага кой знае какви усилия да запечата нещо трайно в съзнанието ти. Всъщност единствената причина да разбереш за неговото съществуване е, че отгоре пише “SLAYER”. С главни букви, в тъмночервено. Това ли беше? Само едно име?

Не. Всъщност “Repentless” е един от най-успешните опити в историята на музиката двама души сами да се изимитират. Наоколо се навъртат още двама. Те слушат и изпълняват.

Докато четеш това, милиони други слушат и забравят.

Лоша работа.

Ревюта за 2025 година
Ревюта за 2024 година
Ревюта за 2023 година
Ревюта за 2022 година
Ревюта за 2021 година
Ревюта за 2020 година
Ревюта за 2019 година
Ревюта за 2018 година
Ревюта за 2017 година
Ревюта за 2016 година
Ревюта за 2015 година
Ревюта за 2014 година
Ревюта за 2013 година
Ревюта за 2012 година
Ревюта за 2011 година
Ревюта за 2010 година
Ревюта за 2009 година
Ревюта за 2008 година
Ревюта за 2007 година
Ревюта за 2006 година
Ревюта за 2005 година
Ревюта за 2004 година
Ревюта за 2003 година
« Обратно
Коментари   Коментирай!
от Alexander
Абсолютно точен и убедителен коментар за новият Слеьр,лично за мен това е най-слабият и безидеен техен продукт,а това ,че някой хора го величаят почива по скоро на носталгична основа кьм тях,отколкото на реална оценка за техният нов продукт.

www.metal-world.info © 2003 - 2024
Изработка на уеб сайт