Metal World - Българският метъл портал Гласувайте за сайта в BG Top

Здравейте ( Вход | Регистрация )

 Forum Rules ПРАВИЛА - прочетете преди да пишете!
2 страници V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> каква е цената на личната свобода?, ...я да ви чуя сега
Ro6ava GarGa
коментар Jan 13 2006, 05:58 PM
Коментар #1


трансгалактически гаргаробластер
*****

Група: Потребители
Коментари: 1440
Регистриран: 2-May 05
Град: ...на Луната
Потребител N: 800



първо какво според вас определя личната свобода,
кога трябва да правим компромиси с нея,и каква е цената и?


--------------------
Opinions are like assholes: we all have one and usually other people think it's yours that stinks.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Svetyl
коментар Jan 13 2006, 06:04 PM
Коментар #2


Поетично бездушен
********

Група: Приятели
Коментари: 6131
Регистриран: 8-October 03
Град: Русе / Велико Търново
Потребител N: 295



Какво е това лична свобода? Едва ли тук има нещо такова в истинския смисъл на думата.
За мен лична свобода е да не ми бъде влияно чрез каквото и да е. Медиите, институциите, учителите изкривяват представите ни за нещата. Казват ги както те ги мислят, което невинаги е вярно. Лична свобода означава сам да изградиш убежденията си, а не да ти ги налагат, да правиш каквото искаш (естествено в рамките на закона, който пък от своя страна в някои отношения е много малоумен, но това е друг въпрос). Лична свобода е сам да решаваш в живота си, да говориш това, което смяташ за твое мнение, да имаш мнение всъщност...

Не бива да се прави компромис с нея. За съжаление понякога е неизбежно и въпреки всичко тя трябва да се отстоява. С всички средства.


--------------------
Historia vitae magistra
Historiam nescire, hoc semper puerum esse.

Защото ние се нуждаем от последните 5000 години, за да можем да преживеем що-годе спокойно следващите сто.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ro6ava GarGa
коментар Jan 13 2006, 06:35 PM
Коментар #3


трансгалактически гаргаробластер
*****

Група: Потребители
Коментари: 1440
Регистриран: 2-May 05
Град: ...на Луната
Потребител N: 800



добре де...ама това за което ти говориш е доста невъзможено...всъщност ти говориш за ПЪЛНАТА свобода.добре де...аиде да си говориме в малко по-реални измерения?

смисъл то е ясно че ПЪЛНАТА свобода е АБСУРД!така че нека да мислим "личната свобода" като нещо реално(..или което поне се доближава до реалното) което може да постигне всеки.сега ми кажете какво е то за вас?

Този коментар е бил редактиран от Ro6ava GarGa на Jan 13 2006, 06:54 PM


--------------------
Opinions are like assholes: we all have one and usually other people think it's yours that stinks.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SepulTeraHead
коментар Jan 13 2006, 06:47 PM
Коментар #4


Facepalmer
**********

Група: Приятели
Коментари: 13270
Регистриран: 11-April 03
Град: South Of Heaven
Потребител N: 63



Свободата се изразява в това, когато аз си седя кротко и не ви преча, вие да не навлизате с гръм и трясък в живота ми с някакви безумни претенции.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scion_of_storm
коментар Jan 13 2006, 07:22 PM
Коментар #5


Рицар на върховен дом Сянка
**********

Група: Metal World Conclave
Коментари: 13162
Регистриран: 26-November 05
Град: София
Потребител N: 1041



За личната свобода...Хм...При всеки човек е различно.Личната свобода за мен е главно правото да избирам АЗ самият за нещо определено,а не някой друг(да речем родителите ми)на мое място.Е това много го мразя-някой да ми натяква постоянно какво да правя и т.н. и т.н ranting.gif .Знам,че не написах нещо кой знае какво, но после като си събера мислите малко повече,ще измисля нещо по-добро. unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadHatter
коментар Jan 13 2006, 09:06 PM
Коментар #6


ghost of the sun
*******

Група: Потребители
Коментари: 3537
Регистриран: 5-September 05
Потребител N: 924



личната свобода ....
зависи си от човек, от това какво той цени. а според мен...да имам основните човешки права най-малкото - живот, собственост. свободата да мисля и говоря каквото смятам за правилно. много повече не мисля, че ми трябва


--------------------
Не насилвайте нещата, просто вземете по-голям чук.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ro6ava GarGa
коментар Jan 13 2006, 09:44 PM
Коментар #7


трансгалактически гаргаробластер
*****

Група: Потребители
Коментари: 1440
Регистриран: 2-May 05
Град: ...на Луната
Потребител N: 800



хора не ми помагатееее...имам да пиша тема а тука само клишета ми се ръсят... ranting.gif Шапкарката,ми че аз ТЕБ питам бе момиче....знам че за всеки е различно за тфа е темата...да си каже секи...аааа....ядосах се mad.gif


--------------------
Opinions are like assholes: we all have one and usually other people think it's yours that stinks.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wolfheart
коментар Jan 13 2006, 09:52 PM
Коментар #8


Я свободен
*******

Група: Приятели
Коментари: 4327
Регистриран: 16-March 04
Потребител N: 429



Лична свобода бих го дефинирал, като свобода, която ти позволява самостоятелно да се изграждаш, като личност т.е. никой да не ти налива в главата какъв трябва да бъдеш, какво трябва да правиш, кое е стойностно и кое е кич и т.н.т, а сам да решаваш, в зависимост от твоята преценка и възгледи.

Докато живееш в общество, личната свобода се изкривявя донякъде.
Винаги трябва да се съобразяваш с другите, да те харесат, да те вземат на работа, да намериш приятели, да намериш бизнес партньори...и други такива неща. И за създаването на такива взаимоотношения свободата се изкривява, защото трябва да се съобразяваш с общоприетите норми и да прилагаш общоприетото поведение, защото това е езикът, с който можеш да бъдеш разбран. И докато прилагаш общоприетитото поведение и мнението ти се слива с това на обществото.

А ако не ти харесва съобразяването, изхода е воденето на живот, като Робинзон Крузо на един от малкото останали безлюдни острови.


--------------------

Broken hearts are for assholes!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
feather
коментар Jan 13 2006, 09:54 PM
Коментар #9


какво ме гледаш, а?
*****

Група: Потребители
Коментари: 1460
Регистриран: 3-November 04
Потребител N: 653



Клише или не за мен личната свобода е точно това, което споменаха повечето хора по-горе. С тази разлика, че за лична свобода не смятам основните си човешки права...ако ги нямам, как можем изобщо да говорим за понятие обвързано с думичката "свобода"?
Личната ми свобода предполага да бъде обособено едно лично мое пространство, в което да имам свобода на мисли, действия и всичко произтичащо от това. Това е онова пространство, в което се съобразяваш само и единственото със собствените си чувства и емоции, сам определяш на какви правила да се подчиняваш и изобщо дали да се подчиняваш на такива. Личната свобода е променливо понятие, поне за мен, отнесено до различни ситуации - границите на простиране на личните ми свободи могат да се разширяват и съответно да се стесняват.
Наистина говоря много общо, но и конкретни примери мога да ти дам ако държиш на това. wink.gif
Личната свобода зависи само от теб - има хора, които се лишават напълно или частично от нея.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
InsArtTure
коментар Jan 13 2006, 10:01 PM
Коментар #10


Бесен тийн, какъвто отдавна не трябва да е
*******

Група: Потребители
Коментари: 3402
Регистриран: 29-October 03
Потребител N: 317



Личната свобода е познание за себе си. Да осъзнаваш себе си, да знаеш как, колко и какво струваш, да вярваш в себе си, защото се познаваш, да виждаш себе си, за да си свободен да избираш в действията си и да можеш да продоляваш всеки личен неуспех или такъв на близък.

Скука, хубаво е човек да се бори за личната си свобода.


--------------------
"Hayley, take this piercing off your nose! Your face must be metal-free, just like every good radiostation! Stan Smith
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ro6ava GarGa
коментар Jan 13 2006, 10:03 PM
Коментар #11


трансгалактически гаргаробластер
*****

Група: Потребители
Коментари: 1440
Регистриран: 2-May 05
Град: ...на Луната
Потребител N: 800



мерси Пате...ето това ми хареса... happy.gif мерси пак:)


--------------------
Opinions are like assholes: we all have one and usually other people think it's yours that stinks.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadHatter
коментар Jan 14 2006, 03:55 PM
Коментар #12


ghost of the sun
*******

Група: Потребители
Коментари: 3537
Регистриран: 5-September 05
Потребител N: 924



Цитат(Ro6ava GarGa @ Jan 13 2006, 09:44 PM)
хора не ми помагатееее...имам да пиша тема а тука само клишета ми се ръсят... ranting.gif Шапкарката,ми че аз ТЕБ питам бе момиче....знам че за всеки е различно за тфа е темата...да си каже секи...аааа....ядосах се mad.gif

ми аз си казах според мен, просто не ми трябва много. по-скоро търся личната духовна свобода.
бтв това, което каза insarture ми хареса много bowdown.gif


--------------------
Не насилвайте нещата, просто вземете по-голям чук.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
p0w3r
коментар Jan 14 2006, 05:32 PM
Коментар #13


Прослушващ метъл
**

Група: Потребители
Коментари: 153
Регистриран: 13-January 06
Град: Няма ме в ничий свят .... аз съм там .... където вие не сте!
Потребител N: 1115



свободата няма цена , тя нито се продава нито се купува личната свобода ти трядва да си я заслужиш , ти трябва да се бориш за нея


--------------------
Метълът не се измерва с броя
на рифовете в една песен,
а с рифовете, които ти спират дъха
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ro6ava GarGa
коментар Jan 14 2006, 06:56 PM
Коментар #14


трансгалактически гаргаробластер
*****

Група: Потребители
Коментари: 1440
Регистриран: 2-May 05
Град: ...на Луната
Потребител N: 800



според мен свободата трябва да има цена...защото много хора се продават за повече или по малко.не задължително за пари...много хора правят именно това,и го наричат "компромис"
да си я заслужиш?не мислиш ли че човек има собствена лична свобода като даденост,а просто в един момент допуска тя да му бъде нарушена и след време изчезва съвсем...не мисля че е нещо се бориш да постигнеш,а по-скоро да опазиш.


--------------------
Opinions are like assholes: we all have one and usually other people think it's yours that stinks.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
autumn
коментар Jan 16 2006, 01:28 AM
Коментар #15


Просветен
***

Група: Потребители
Коментари: 363
Регистриран: 16-September 03
Град: Виена
Потребител N: 264



"Better to reign in hell
than serve in heaven"
(Satan to Beelzebub in John Milton's "Pardise Lost")


Цената на личната свобода е компромисът, които правиш със себе си и принципите си, за да бъдеш социалнa до някаква степен
, която би си разрешила. В иделания случаи наистина всички щяхме да седим на едно канапе и да си живеем мирно и кротко, без някои д ани пречи, ама ей на - не става. Човекът е социален, колкот и да се дърпа, колкотo и да се прави на индивидуалист и различен, всеки има нужда да принадлежи към нещо. За да принадлежиш наистина към това нещо, се налага да направиш въпросния компромис, ей това е.
Следователно за все човек, тази цена е различа. Пиши в темата, че хората, който обичат да обощават нещата, за да си ги обяснят, ще кажат, че на света има 2 категории неща: такива, които се стремят да останат такива, каквито са и винаги са били и такива, които се стремят да се развиват, да се променят и себе си и света около тях

Към първата категория можеш да включиш
1. Институции като Църквата и Държавата. И двете се стремят да държат обществото в някакъв ред и строй, да внимават за налагането на законите, на базата на които то се държи. За втълпяването на тези закони е необходима религията или поне някаква вяра, защото иначе е трудно да ги обясниш на децата, докато ги възпитаваш. Църквата е консервативна, защото се чувства длъжна да се противопостави на каквито и да е промени по този начин да опаси реда. Затова индивидуалистите имат проблеми с църквата. Те искат да спазват личните си закони, не тези на религията.
2. емоции като любовта например, защото тя предполага социалност и най-вече стремеж към такава. Не случайно Исус е проповядвал любов като най-висша цел(заедно със смирението и послушанието разбира се....те също влизат в същата категория)
3. Авторите Tony Кushner(Аngels in America) и Salman Rushdie("The Satanic Verses") предствт тази категория символичо чрез митологичния образ на ангела. Според Библията ангелите са вечени, не се променят, създадени са да служат и изпълняват.. Те са библейският образец за покорство, социалност и пожертвана лича свобода в името на подчинението.Този консерватизъм означава отказ от каквато и да е промяна. Времето е мерна единица за промени. Затова те са вечни и безсмъртни - защото не се променят. Интерсното е, че същият елемент моэеш да намериш и във вампирите на Anne Rice и в елфите на Толкин: вечни са, но са неспособни да се променят.

Към втората категрия можеш да включиш:
1. субкултурите, защото те са обединения на индивидуалисти, които не са съгласни с обществото и искат да се освободят от него. И все пак, природата си знае работата, такива хора се обединяват в групи и също са социални. Мисли за металите, пънкарите и т.н.
2.Еволюцията. Този същия стремеж към промени и развитие е вероятно двигателят на еволюцията, това което е направило от рибата маймуна, от маймуната- човек. Ето затова и Еволюцията е самият враг на църквата.
3. Изкустовото, защото то означава свобода, то е изказ стремеж към свобода. Откакто църквата и държавата са разделени, държавата позволява на творците да се изразяват свободно. В търсенето на нови свободи се унищожават новоотркити прегради. Мислете за метъла като борба срещу консерватизма и срещу обществото. Затова метълът е музика на индивидуалистите. Той е израз на борба зa лична свобода..

4. Авторите, които споменах по-горе, символично представят тази категория с образа на Сатаната(сещаите се за Сатанизма), не защото я намират за лоша, а защото падналият ангел е този, който се бонтува срещу остановения ред.

Обърни внимание на една много известна сцена от Библията:
Адам има да избора между две дървета, които символизират тези две категории, за които говоря:
1. Дървото на Живота, което дава веченост (ангели, вампири, елфи...) То е фундамент на остановения ред, на бог, на консервативизма, на законността, на обществото и социалността.
2. Дървото на Знанието(сещай се за науката и изкуството), което е забранено така, както църквата е забранявала и науката и изкуството навремето. То e дървото на прогреса, на развитието на изтичащото време.

Сатаната е този, който подтиква Адам да избере Дървото на Знанието. Като поука идва да се заключи, че сремежът към промени, към развитие, откритие и въобще любопицвтото на човека е заложен в неговата природа, християнството го приема и прстостава, то е така наречения "първороден грях" на човека.

"вечно и свято е само мъртвото, живтото живее в грях."
А. Далчев
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ro6ava GarGa
коментар Jan 17 2006, 11:29 AM
Коментар #16


трансгалактически гаргаробластер
*****

Група: Потребители
Коментари: 1440
Регистриран: 2-May 05
Град: ...на Луната
Потребител N: 800



ohhh....защо нямам време да го прочета...нищо,по-късно,а Изгубеният раи е простооооо icon_headbang[1].gif icon_headbang[1].gif icon_headbang[1].gif


--------------------
Opinions are like assholes: we all have one and usually other people think it's yours that stinks.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nikola Bathory
коментар Jan 17 2006, 11:53 AM
Коментар #17


Прогресиращ
****

Група: Потребители
Коментари: 955
Регистриран: 12-June 04
Потребител N: 516



Цитат(autumn @ Jan 15 2006, 11:28 PM)
"вечно и свято е само мъртвото, живтото живее в грях."
А. Далчев

Наистина това е най-голямата глупост, която съм чел някога. puke.gif thumbdown.gif

едит - иначе аз разбрах лесно, че тази, която е постнала темата, просто иска ние да й напишем домашното. Хитро, но няма да мине no.gif


--------------------

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ro6ava GarGa
коментар Jan 17 2006, 11:58 AM
Коментар #18


трансгалактически гаргаробластер
*****

Група: Потребители
Коментари: 1440
Регистриран: 2-May 05
Град: ...на Луната
Потребител N: 800



AHAHAHAHAH...не изобщо не искам да ми пишете домашното,аз отдавна го написах...просто в първия момент като се замислих над този въпрос нищо не ми доиде на ум...та реших да проверя как е при останалите...проблем?! laugh.gif


--------------------
Opinions are like assholes: we all have one and usually other people think it's yours that stinks.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ataegina
коментар Jan 17 2006, 09:18 PM
Коментар #19


XX
****

Група: Потребители
Коментари: 897
Регистриран: 4-December 03
Град: София
Потребител N: 342



Свободата е прозрението. За твоят свят - за твоите мечти. Свободата за мен е пълно съгласие - но не с кого да е, а със себе си. Свобода е в самоубеждението. Може би е и в самозалъгването. Но кой тук може да ми каже една истина в която да няма лъжа.
Свободата не е да не се повлияваш от "наложените с огън и жупел норми" на религията. Не се изразява и чрез неподчинение спрямо родителите. Свободата е свещенна, защото съществува дори да си окован - стига да си прозрял.


--------------------
[color=orange]snishki v gryf
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gad
коментар Jan 17 2006, 09:53 PM
Коментар #20


Crack The Skye
****

Група: Потребители
Коментари: 722
Регистриран: 11-March 04
Град: София
Потребител N: 424



За исинска и пълна свобода плащаш със себе си. Не бъркайте свобода с вътрешна хармония smile.gif
Ако си съгласен и на по-малко свобода жертваш по-малко от себе си.


Ете тва е, основавам нова секта - на свободните

пс: за записване ми пратете лс, цената е ясна devilsmiley.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
autumn
коментар Jan 17 2006, 10:43 PM
Коментар #21


Просветен
***

Група: Потребители
Коментари: 363
Регистриран: 16-September 03
Град: Виена
Потребител N: 264



Цитат(gad @ Jan 17 2006, 07:53 PM)
За исинска и пълна свобода плащаш със себе си. Не бъркайте свобода с вътрешна хармония smile.gif
Ако си съгласен и на по-малко свобода жертваш по-малко от себе си.


Ете тва е, основавам нова секта - на свободните

пс: за записване ми пратете лс, цената е ясна  devilsmiley.gif

Там е работата, че понеже ще бъдете все пак общество, ще ви се наложи да спазвате някакви правила, което ограничава личната ви свобода.
Прецакана работа brickwall.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lelqLora
коментар Jan 22 2006, 05:11 PM
Коментар #22


Просветен
***

Група: Потребители
Коментари: 312
Регистриран: 29-August 05
Град: София
Потребител N: 919



Цената на личната свобода всеки сам си я определя според това колко от себе си би жертвал да се докопа до някаква такава. Пък и не за всички ни личната свобода е особено ценна. Лошото е, че често личната ни свобода се оценява в пари и то не от нас самите, а от някой си, който си мисли, че може да сметне по-добре от нас колко прави 2 и 2.


--------------------
balkan hardcore turbofolk
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mort
коментар Jan 22 2006, 09:35 PM
Коментар #23


Witcher
*******

Група: Metal World Conclave
Коментари: 4075
Регистриран: 8-October 03
Град: Sofia
Потребител N: 296



Личната свобода е възможността да избираш, а цената й - алтернативната полза от неизбраната възможност.

Мort - 01:22:2006


--------------------
Място за реклама:

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gad
коментар Jan 23 2006, 12:59 PM
Коментар #24


Crack The Skye
****

Група: Потребители
Коментари: 722
Регистриран: 11-March 04
Град: София
Потребител N: 424



Прекалено абстрактен си wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MadHatter
коментар Jan 23 2006, 08:58 PM
Коментар #25


ghost of the sun
*******

Група: Потребители
Коментари: 3537
Регистриран: 5-September 05
Потребител N: 924



но дяволски прав smile.gif


--------------------
Не насилвайте нещата, просто вземете по-голям чук.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ro6ava GarGa
коментар Jan 24 2006, 10:45 PM
Коментар #26


трансгалактически гаргаробластер
*****

Група: Потребители
Коментари: 1440
Регистриран: 2-May 05
Град: ...на Луната
Потребител N: 800



Морт,ако те цитирам трябва ли да помня и часа и датата в която си го казал? biggrin.gif


--------------------
Opinions are like assholes: we all have one and usually other people think it's yours that stinks.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pyjamka
коментар Jan 24 2006, 11:13 PM
Коментар #27


ПринЦецка
*****

Група: Приятели
Коментари: 1227
Регистриран: 5-October 05
Град: Pyce
Потребител N: 962



Смятам, че цената, която аз плащам, за да бъда свободна (поне да се чувствам така), е неоправдано висока. Защо висока - защото често пренебрегвам хората около мен, често се възползвам оттях, загърбвам приятелства, случва се да лъжа... Изобщо, все лоши неща; нямам представа защо мисля, че от това да не се обадя на една от най-добрите си приятелки със седмици или да избягвам друг мой познат, зависи моята свобода. Защо е неоправдана тази цена - ами защото ми стана пределно ясно, че тези "способи" за осбождение нямат никакъв траен ефект, щом досега никога не съм се чувствала наистина свободна да правя това, което искам. Е, вероятно това последно няма да се случи никога. И май няма да е лошо да спра да се надявам - може би тогава ще спра и да залъгвам .... себе си.


--------------------
Наоколо е светлина и мрак -
едновременно! -
звуци и безмълвие, болка и наслада, смисъл и безсмислие, отрицание и възторг, Север и Юг.
Наоколо е ексил без спомени, безкрайна умора и волтова дъга от високо напрежение. Стени, за които епидермисът съобщава, че са изкъртени. От чужди изстрели? От собствени зъби? - какво значение има това! - пещерата е ехо на детската люлка и Лот се люлее, хванал се с две ръце за пръчките (ако все още има ръце!), все по-високо и по-високо - главозамайващо е! Ще се превърти през глава! - докато люлката се превърне в катапулт и го изстреля в самото сърце на
...Бога.

Сигурна съм, че в живота има две неща, на които може да се разчита: удоволствието на плътта и удоволствието на литературата. Аз имах щастливата съдба да събера и двете и да ги изпитам заедно изцяло.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_SiegfrieD_
коментар Jan 26 2006, 06:10 PM
Коментар #28


Архидемон
*******

Група: Потребители
Коментари: 3643
Регистриран: 19-July 03
Потребител N: 202



По литература имахме да пишем такова есе през ваканцията.Не го написах - имам си достатъчно оценки tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crafter
коментар Jan 26 2006, 08:28 PM
Коментар #29


:)
*******

Група: Потребители
Коментари: 4948
Регистриран: 4-July 03
Град: София
Потребител N: 188



Цитат(Mort @ Jan 22 2006, 10:35 PM)
Личната свобода е възможността да избираш, а цената й - алтернативната полза от неизбраната възможност.

Мort - 01:22:2006

bowdown.gif icon_headbang[1].gif bowdown.gif


--------------------
Come with me tonight
tell me how it feels to be alive
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sharon
коментар Jan 27 2006, 05:57 PM
Коментар #30


Oryctolagus Cuniculus
*********

Група: Metal World Conclave
Коментари: 7672
Регистриран: 10-January 06
Град: София
Потребител N: 1112



Мисля, че някой беше казал нещо такова малко по-нагоре, но..По същество, зе мен личната свобода означава да бъда в хармония със самата себе си. Оттам вече другите индивиди- мой си е изборът дали ще допусна да ми влияят по някакъв начин /това вече към компромисите/. Иначе и аз се присъединявам към "цената й е алтернативната полза от неизбраната възможност", that's so true.. excl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 страници V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 потребител(и) четат тази тема (1 гости и 0 скрити)
0 Потребител(и):

 



Олекотена версия Час: 26th April 2024 - 07:53 PM