Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: Doom Metal
.::Metal World::. Форуми > Metal > Metal / Rock / Hardcore / Gothic / Industrial
Страници: 1, 2, 3, 4, 5
Lethe
God is a doomster!

...
biggrin.gif

А сега сериозно.
В едната тема за готик, която имаше, се зачекна връзката между готика и дуума, и стана ясно, че в скромния ни форум има фенове на дуум метъла.
И тъй като за близо 2 години никой не е пуснал нито една тема обвързана с дуум метъла(или аз пак не съм гледала където трябва), на мен се падна честта.

Желателно е да бъдете възможно най-скаркастични,цинични, мрачни и много ама много нихилистични!!!!
Нека покажем на бедните мeтъли какво е да си true doom!


П.С. Е,ако на някой му се говори и за музика, нека заповяда.
tongue.gif
Blashyrkh
Ти явно ми четеш мислите. Днес си викам: "а бе не съм много образован в дуума! що не пусна една тема да се пообразовам" wink.gif

Преди всичко имам един въпрос: Ancient Wisdom - For snow covered the northland -тва кво е? Блек или дум?

Иначе аз за дума знам че е блек с бавно темпо и повече Мрак и изнесени клавири.
Warrior Of Ice
Цитат(Blashyrkh @ Mar 9 2005, 01:12 PM)
Иначе аз за дума знам че е блек с бавно темпо и повече Мрак и изнесени клавири.

Надявам се, че не си го казал сериозно... wink.gif

Дуумът си е пълноправно подразделение на метъл музиката, като от своя страна предлага огромно разнообразие от подстилове, които не ми се ще сега да изброявам. Не е някаква издънка на траша или блека, а има своя прототип още в седемдесетте години, в лицето на банди като Pentagram и най-вече Black Sabbath. Сиреч, дуумът е пряко разклонение на хеви метъла. При това едно от най-ранните, дефакто.
Blashyrkh
Имам предвид че на това прилича. Не казвам че е произлязъл от блека.

Между другото, моля кажете някои "трю" думове да чуя по-внимателно. smile.gif
KpuTukA
Не знам да има клавири в дуума, поне в това което съм слушал. Ама аз не съм и толкова запознат с този стил. Доста бавен и монотонен ми идва.

Чуй SLEEP те са типичен пример. Не съм много сигурен но и Kyuss май ги водят дуум тук таме, въпреки, че не съм много съгласен.
Angermeans
My Dying Bride и Anathema бяха групите, с които прослушах дуум метъл преди около 4 години и нещо. Постепенно открих и Evoken, ранните Katatonia, Esoteric, Skepticism, Celesteal Season, първият албум на The Gathering, Morgion, Shape of Despair... и много други и така задълбах в стила. По-късно прослушах и по-стария хеви дуум като Candlemass (велики !), Memento Mori, Trouble и така нататък.

Иначе родоначалника на този стил е ясен и той е едно парче: Black Sabbath - Black Sabbath
Lethe
Брат ми пак разнася гипса из цялата къща.Не е толкова сложно просто да се събува преди да влезе в стаята!Ама е лесно като няма той да чисти, нали!

..........
Така, по темата

Цитат
Иначе аз за дума знам че е блек с бавно темпо и повече Мрак и изнесени клавири.

Зависи коя група си слушал, има подобни неща, но в никакъв случай не са представителна извадка за самия стил.А за трю дуумаджийте, които да чуеш:
Цитат
Иначе родоначалника на този стил е ясен и той е едно парче: Black Sabbath - Black Sabbath

По трю от тях май няма. smile.gif
Иначе групата, с която прослушах дуум метъл или по-точно знаех, че свирят дуум метъл, са Candlemass -'Nightfall' - и песента си спомням - четвъртата от страна А. ( btw Blashyrk, това също е много трю ) smile.gif
Доста преди Candlemass слушах My Dying Bride, по някакво стечение на обстоятелствата в мен се бяха озовали точно първите им демота и първия албум("Symphonaire Infernus Еt Spera Empyrium" , "The Trash Of Naked Limbs" ,"Unreleased Bitterness", "As The Flower Withers").
Всъщност чак след като прочетох някаква статия за историята на дуум метъла си рекох, че повечето от музиката, която слушах тогава, минава за дуум .След като поразтърсих из нета те пък наитина се оказаха дуум.
Май че от всичките стилове, на които съм се нахвърляла, този си остава най-истинския не само заради спецификата на ъъъъ отношението на твореца към света, но и заради начина, по който го прослушах -съвсем, ама съвсем случайно.
Ако някой не го мързи може да изреди подстиловете.
Имаше един младеж с дълъг ник, който може да ни изнесе лекция за drone doom-a и funeral doom-а.
punk.gif
Warrior Of Ice
Цитат(Бог @ Mar 9 2005, 07:18 PM)
Цитат
Иначе родоначалника на този стил е ясен и той е едно парче: Black Sabbath - Black Sabbath

По трю от тях май няма. smile.gif

Може да се поспори. wink.gif Black Sabbath са само първообраз, а не стопроцентова дуум банда...

Цитат
Ако някой не го мързи може да изреди подстиловете.


Може и да пропусна, но тези, за които се сещам в момента:

Прото дуум, което в зависимост от гледната точка може и да не се числи към стила. Тук спадат родоначалниците - Black Sabbath и споменатите Pentagram.

Традиционен дуум - класическото звучене на стила, което се формира през 80-те години. Candlemass веднага изникват в съзнанието. Те поне на мен са ми първата асоциация с понятието дуум метъл, дори в най-общ смисъл, което, предполагам, говори достатъчно. Едни Solitude Aeternus, Saint Vitus и Memento Mori също се нареждат сред класиците.

Дуум/дет - името казва всичко. Тук са преплетени влияния от младата (за това време - началото на 90-те) дет метъл сцена. Музиката става по-агресивна, блус и рок елементите отиват на заден план за сметка на чисто металното начало. Paradise Lost, несъмнено. Още Avernus, Crestfallen, Novembers Doom, Winter, My Dying Bride (много от нещата им)...

Фюнеръл дуум - тук депресивното внушение като че ли е на първо място пред всичко останало. Бавно свирене. Баааааавно и същевременно подчертано тежко. Doomthrone, Hierophant, Skepticism, Shape of Despair и т.н.

Стоунър дуум - тук пък е връщането към рок енд рол корените, както и към похватите на традиционния дуум. Electric Wizard, Negative Theory...

Атмосферичен дуум - тук има вече някои готик елементи, а и като цяло не се търси тежест на всяка цена. Един малко по-спокоен и донякъде дори замечтан дуум. The Third And The Mortal, Amaranth, Rapture

Дроун дуум - тук почти нищо не съм слушал, защото, признавам без бой, не ми е съвсем по силите. Само за екстремисти, дето имаше един лаф. wink.gif Бавно до извратеност, буквално. Музиката на моменти ми се губи. Едни Earth ми идват на ум в момента... Не, не старите Black Sabbath, а просто Earth.

Някои обособяват и подразделение, наречено авангарден дуум, но за мен критериите, по които го разграничават от останалите подстилове, все още са доста неясни, затова няма да коментирам.
Blashyrkh
Благодаря. Сега свалям Nightfall. Ще послушам и ще видя.

А какво ще кажете за Ancient Wisdom? Какво се води тва? (скоро окачвам да ми дадат акзунт в ммгена и ще го кача)
_SiegfrieD_
От Funeral Doom съм слушала Tyrranny,Worship(надявам се,че беше Funeral),Scepticism.Drone-ът ми е доста по-интересен и нещата на Sun O))) и Teeth Of Lions Rule The Divine ми допадат.
Angermeans
Абе и аз слушам един тон funeral doom банди, а познавам и двама-трима човека, които слушат и доста повече от мен... ама иначе drone doom-а е отврат, особено групи като Sunn O))
Lethe
Едноличните победители в категория funeral doom за мен са Until Death Overtakes Me -не до там убийствено фюнерълски провлачен и на моменти преплитащ се с атмосферични елементи.
А за drone бандите - подходящи са за слушане само в специфично настроение.
smile.gif
Blashyrkh
Цитат(Warrior Of Ice @ Mar 9 2005, 05:47 PM)
Дроун дуум - тук почти нищо не съм слушал, защото, признавам без бой, не ми е съвсем по силите. Само за екстремисти, дето имаше един лаф. wink.gif Бавно до извратеност, буквално. Музиката на моменти ми се губи. Едни Earth ми идват на ум в момента... Не, не старите Black Sabbath, а просто Earth.

Брей blink.gif . Тряя да го проверя и тва. До сега не съм срещал нещо дето да не мога да го слушам. Чесно!
Lethe
Drona дори не смея да твърдя, че е музика.По-скоро шум...И не като ембиънт шумотевиците-това си е просто шум,някакво бръмчене.
Забавно е.
И да спомена, че отличителна черта на дуум музикантите е да правят песни с ъъъ нестандартна дължина.
Така че ако си мислиш 'Ще изтегля една песен да чуя за какво става дума'-една песен може да означава много нещо.
smile.gif
Имах едни юнаци някъде тука -Devil Doll- една песен =66.06мин.
Издържах ги до 20мин. и се отказах.
Нормалното варира около 15-20мин.
Blashyrkh
Моя рекорд е 25 минути- Rundgang Um Die Transzendentale Saule Der Singularitat (Бурзум)
Lethe
Особено съм горда със себе си, защото се приучих най-търпеливо да изслушвам песните до края.А попринцип не съм олицетворение на търпението и благоразположението към ...каквото и да е.
Поне за мен неделима част от музиката са лириките към песните,а дуумаджийските винаги са представлявали предизвикателство- както за търпението на човек, така и за езиковата култура.
Обединяващият пункт в лириките е нагласата към света - преобладаващо нихилистични настроения. smile.gif
Да отбележа, че не е чак толкова депресираща музика, за колкото е смятана.Подходяща за специфични настроения е по-добре казано.
Warrior Of Ice
Цитат(Бог @ Mar 9 2005, 08:20 PM)
Drona дори не смея да твърдя, че е музика.По-скоро шум...

Определено, особено на моменти... Ако не си с подходящата нагласа, може да те изкара из нерви. biggrin.gif Което мнозина го казват за целия дуум, впрочем - според мен, неоправдано. Но дроунът си е звуково насилие.
_FcalmTL_
Има една банда Scald, имат само един албум. Те са нещо като викингски дуум и страшно ми допадат. Като си легна и си ги пусна се унасям в музиката им и заспивам. Доста депресивна и дълбока музика. Вокалът им пее много интересно. Жалко че е умрял, поради което бандата се е разпаднала! no.gif
_SiegfrieD_
Цитат(Бог @ Mar 9 2005, 08:20 PM)
Drona дори не смея да твърдя, че е музика.По-скоро шум...И не като ембиънт шумотевиците-това си е просто шум,някакво бръмчене.
Нормалното варира около 15-20мин.

Drone Ambient слушала ли си?smile.gif
Lethe
Такова пък от кога има?
blink.gif
_SiegfrieD_
Цитат(Бог @ Mar 9 2005, 08:48 PM)
Такова пък от кога има?
blink.gif

Не мога да ти кажа точно кога се е обосновило като стил,но го има.
Иначе,на който си пада по шумотевици препоръчвам стила Noise Industrial:)
Angermeans
Hey ! We are discussing music here !

biggrin.gif

UDOM наистина са жестока банда (зад нея е пича от Pantheist, друга много готина белгийска група), но моите любимци във фюнеръл дуума определено са Evoken. По-мрачен албум от Quietus до ден днешен не съм чул. Който не го е слушал - марш на http://mp3.online.bg !
А като се има в предвид, че са от града на Дисни... smile.gif (Орландо, Флорида)
Dragon's Bride
аллееееее
какво се е изписало цял ден

четох инак де

bye.gif Doom/Death съм аз ...дуум-ната ph34r.gif cool.gif

а какво при мен сe започна с една касетка Icon wub.gif
и от тогава....все така
Lethe
Тъкмо се чудех къде се затри дуум каката
biggrin.gif
Dragon's Bride
Цитат(Бог @ Mar 9 2005, 09:35 PM)
Тъкмо се чудех къде се затри дуум каката
biggrin.gif

тук съм super.gif wink.gif
Angermeans
Леле, как така всички се кефят на този "Icon" бе, това за мен е най-гнусния албум на Paradise Lost, с класи под "Gothic" е...

Между другото, ето тук съм качил един повече от велик албум на Celestial Season. Невероятно красив мелодичен дуум... заедно с My Dying Bride, това е метъл групата с най-хубавите цигулки !
Warrior Of Ice
Цитат(Angermeans @ Mar 10 2005, 11:23 AM)
Леле, как така всички се кефят на този "Icon" бе, това за мен е най-гнусния албум на Paradise Lost, с класи под "Gothic" е...

Поне за мен са еднакво силни и еднакво значими както за стила на групата, така за влиянието, което дават на по-късните формации. "Icon" е не по-малко емблематичен Paradise Lost от "Gothic". wink.gif
Lethe
Не ми харесва нито един от двата.
biggrin.gif
moonshield
Ами излиза, че и аз харесвам дуум, ако харесването на две-три групи ме прави фен на дуума wink.gif Засега Shape of Despair водят класацията, но ми се ще да се поразровя и да чуя някои от споменатите по-горе групи. Особено ми се ще да чуя дроун дуум...Ще чуем и пак ще коментираме.
InsArtTure
Хмм и аз понаучих някои неща за дуума, въпреки че повечето са ми известни.

Харесвам тази музика, но нямам достатъчно време за да я слушам biggrin.gif ,сериозно. А иначе Май Дайинг Брайд много,много ми допадат,особено където използват цигулки...
gad
Брей, значи съм бил в голяма заблуда :/
Ок де, хора. Може ли някой да ми каже какъв стил точно свирят групи от сорта на Lacuna Coil, The Gathering, Mortal Love, Leave's Eyes ...
не са готик, не са дуум...
какво по дяволите са тогава? ph34r.gif
Lethe
понеже са ънтру са анатемосани от всички стилове
biggrin.gif
gad
хехе, мерси, значи слушам яко ъндърграунд icon_headbang[1].gif tongue.gif
_SiegfrieD_
Цитат(gad @ Mar 12 2005, 04:15 PM)
Брей, значи съм бил в голяма заблуда :/
Ок де, хора. Може ли някой да ми каже какъв стил точно свирят групи от сорта на Lacuna Coil, The Gathering, Mortal Love, Leave's Eyes ...
не са готик, не са дуум...
какво по дяволите са тогава? ph34r.gif

Гадни групички:)
gad
щях да се обидя ако ми пукаше какво мислиш за тях smile.gif
Angermeans
The Gathering от "Nighttime Birds" насам го удрят към алтърнатив повечко.
Lethe
Към каквото и да го ударят гласа на мацката е просто уникален...
wub.gif
Angermeans
Цитат(Бог @ Mar 12 2005, 06:43 PM)
Към каквото и да го ударят гласа на мацката е просто уникален...
wub.gif

Ахам, има и изключително позитивно излъчване. Обезателно трябва да се види на живо smile.gif
Dragon's Bride
Цитат(Angermeans @ Mar 12 2005, 05:07 PM)
The Gathering от "Nighttime Birds" насам го удрят към алтърнатив повечко.

е как пък го измисли алтърнатив hmm.gif
Angermeans
Послушай последните им няколко албума. Много по-близо са до алтърнатив рока и трип-хопа, изобщо не могат да бъдат сравнявани и като музика, и като текстове и като имидж с тъй наречените "готик метъл" банди.
Lethe
Angermeans: хубав аватар ... wub.gif

Някой да е слушал Doomenicus?
Из бг free server-ите има качени цели 3 песни, но са чудесни-и като идея,и като музика.Не особено оргинални може би-издържани в classic doom style, но пък невероятно приятни за слушане.
Dragon's Bride
Цитат(Angermeans @ Mar 13 2005, 12:14 PM)
Послушай последните им няколко албума. Много по-близо са до алтърнатив рока и трип-хопа, изобщо не могат да бъдат сравнявани и като музика, и като текстове и като имидж с тъй наречените "готик метъл" банди.

имам всички албуми на The Gathering cool.gif

че не са готик банда ми е ясно laugh.gif
и все пак mellow.gif
Lethe
Аз ще продължа да водя монолог.
smile.gif

В стила на Tonight's Decision на Katatonia твори една френска група -The Old Dead Tree.Албумът, който визирам, е The Nameless Disease-чудесна музика с красиви текстове,вдъхновени от...самоубийстовто на член на групата (мисля,че вокалист).

Angermeans
Аз всъщност харесвам повече "Last Fair Deal Gone Down" smile.gif

Но сигурно ще чуя групата. Мерси за препоръката ! Ти пък чуй на Esoteric - "The Pernicious Enigma". По-специално парчето "Creation (Through Destruction". Няма по-психеделичен дуум метъл от това...
Lethe
Помня я тази песен- беше ми направила впечатление с текста си.

Цитат
Destruction.
This stagnant humanity serves only to frustrate.
Unfit to stand alone,huddled in their masses,
Synonymous in their worthless existence.


Such a sweetheart
wub.gif
Angermeans
Какво ще кажеш за текстовете на Evoken ? Както казах, по-мрачна група от тях не същестува.

Quietus

"In a moment's passing, swept away in death's final embrace.
Through unlit corridors of purest oblivion.
Submerged in a sea of darkness without end.
To feel nothing... hear nothing... for a thousand eternities.

In the silence below,do we dream of life?
In a dark union with the earth, bearer of lost life.
The morrow shall never arrive in thy slumber of ages
Behold the destiny of all, an unforgiving end.
The burial of flesh begins the return to dust

Just under the sighing of the wind.
I can hear you weeping from below the cold soil.
Maddened by grief, I kneel beside your grave.
For in time,even memories may die..."
Lethe
^ Както казва една съученичка :'Капитани са!'- простичко и ясно.
А наградата за лаконичност се присъжда на... UDOM

Цитат
Prelude to Monolith

Pain...
Cold...
Fear...
Lost...
Alone...
Desolate...
Grey...
Suicide...
Death...
Gone...

Hideous defunct creation,
I am the monolith
2Cool4U
Black Sabbath, Doomsword, Candlemass, Theater Of Tragedy, My Dying Bride, Type O Negative, Hierophant, Skepticism, Earth. За това се сещам сега. Явно тея банди са оставили най-голямо впечатление в мен. Въпреки че за някои не съм сигурен дали са Doom.
Blashyrkh
Цитат(Бог @ Mar 14 2005, 07:54 PM)
^ Както казва една съученичка :'Капитани са!'- простичко и ясно.
А наградата за лаконичност се присъжда на... UDOM

Цитат
Prelude to Monolith

Pain...
Cold...
Fear...
Lost...
Alone...
Desolate...
Grey...
Suicide...
Death...
Gone...

Hideous defunct creation,
I am the monolith

Ебати тъпото. Тва не спада към метъл изобщо.
Lethe
^ Предполагам за музиката иде реч.По-скоро може да мине за прекалено провлачен funeral doom с някакви клавирни заплесвания тук там.
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.