Помощ - Търсене - Потребители - Събития
Пълна версия: За столицата и провинцията
.::Metal World::. Форуми > Всичко, несвързано с метъла > Общ форум
Страници: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Crafter
Не разбрах за кво спорите, НО няма разлика между българин и македонед!
Hansi
Цитат(Beelzebub @ Jul 31 2003, 07:25 PM)
Е т'ва е една от най-изкуствените истории изобщо!! Семейството на дядо ми са изселници от Македония и тоя прозиход хич не им е повлиял много благоприятно след това...
mad.gif

Точно в това е проблема, че наистина са изкувствени истории наложени особено след 9.IX.1944.
SepulTeraHead
Цитат
Точно в това е проблема, че наистина са изкувствени истории наложени особено след 9.IX.1944.

I predi tova Ugolslaviq e vodila takava politika. Samo 4e sled 9ti pokrai internacionalizma(po skoro anti-nacionalizam) koito sa ni nalogili ot CCCP, tova e stanalo i NA6A politika.
King_of_Beer
Цитат(Metanoia @ May 10 2003, 06:21 PM) *
Такива са само "софиянците" наистина, защото си мислят, че като живеят в София и "Господа за шлифера яко са гепили"... Нали знаете какво пее Бичето! punk.gif

ида от село мама ви мръсна моята цел е гъза да ви пръсна
ааа преродих се като се сетих за БИЧЕТО

П.С. Бичето е от Враца и сме от едно село с него punk.gif punk.gif
SepulTeraHead
Офф трябва някакво правило да има "не изравяй теми на по 3 години от гробовете им"*. Баси нещата съм писал преди 3 години...


*ОСОБЕНО когато нямаш абсолютно нищо съществено или пък минало сравнително близо покрай умното да кажеш.
t0xIc
Не отново...
icon_headbang[1].gif
HeLeNa
Да,има такива "умни софиянци".Гледах веднъж "Фрактура" и някакъв там от София изведнъж се изцепи-"Може някой път из провинцията да направим концерт-Варна,Бургас..."
Е тва направо ме заби вземята! brickwall.gif Така гадно го напсувах devil.gif
SepulTeraHead
Какво? Честта ли ти накърниха? laugh.gif
HeLeNa
Не, но все пак не ми стана приятно no.gif
SepulTeraHead
Защо?
Lethe
Мисля,че сравена с останалите български градове София наистина най-много се доближава до западния стандарт за 'полис', защото 'мегаполис' още не е станала, но определено върви натам. Тук се вкарват най-много пари, защото и мащабите са по-големи, повече проблеми и тн. Освен това и малко или много тя е лицето, което представя България пред останалите страни, тъй като чуждестранните делегации идват тук. С изключение на няколко други по-големи наистина останалата част от българските градове са на друго ниво, да не говорим за селата. Имам предвид, че има по-малка трудова заетост, общо взето живота е по-труден, много по-труден. За това и много хора идват тук в търсене на по-добър живот, образование и там квото друго търсят. Мисля че всички, които имат някакво по-различно отношение към хората, дошли от провинцията, отколкото към софиянците, са пълни пънове. Пък моя дядо е от Горна Крушица biggrin.gif Дошъл в София, за да може децата му да 'стигнат върха на науката' (без неговата интонация се губи чара на фразата хахаха')
tongue.gif
Slash
В интерес на истината е най-малкото смешен фактът, че 90% от гражданите на София са селяни, не само тези дошли съвсем скоро от село за да търсят парички. Сред тези 90% има и доста хора, които се считат за кореняци "софианци", но ходят "на село" през уикенда, където им са корените. Затова е някак напразно, да се инвестират толкова пари в град с такова "население" и с такова селско мислене. А тъжното е, че това е Столицата на България. Но София не е нещо по-различно от цялото дередже тук...
Иначе мисля, че всички сме наясно с факта, че "селския манталитет" е болест, която може да се придобие много лесно. За съжаление, средата в която живее човек си оказва влияние. Много е трудно на човек, растящ в бедна, мизерна среда (такива в България, колкото си искаш) да избегне да стане "селски тарикат". Например в моя град - Варна, има голяма инвазия на хора от Добрич, повечето от които са дошли с точно това тарикатско мислене. С това не искам да обидя хората от този град и да им лепна етикет, но така стоят нещата. Всичко може да се подобри значително, ако живота в България стане по-поносим и лек и ако има повечко възпитание и ценности. Две невъзможни неща.

Хубаво е да се говори/пише за тези неща, но не знам кога би се променило нещо...
Колкото до: "Отношението на софианците към провинциалистите!"... tongue.gif

Мисля, че в този форум няма по-умен човек от Ърнест Хемингуей...
Всичко, което не е до морето е провинция.

Всеки, който е живял на море и след това във вътрешната, провинциална част, знае разликата.
HeLeNa
Цитат(Benedict XVI @ Jul 9 2006, 03:59 PM) *
Защо?

Не можеш ли да се сетиш?
Не е много приятно да обиждат града в който живееш на провинция, въпреки,че и тук има хора, които се мислят за чисти граждани, ама редовно си ходят до родното село, за да копаят лозя sp_ike.gif
InsArtTure
България е селска. Няма какво да се обиждаме. А по въпроса за Варна-тя в момента е на доста по-високо ниво от София и продължава да се развива. Сега с тези фестове ще стъпи още една крачака напред към превръщането в европейски град. Скоро Столицата ще се измести от София и в проблемите с отношението ще спрат.
SepulTeraHead
Леле какви ПРОСТОТИИ изписахте!
Aglarana
Само да напиша нещо, което като бях малка, чичо ми ми каза(отвлечено е от темата, ама пък Слаш писа за морето).Та:
"При нас е морето, а в София е пристанището".Това е. А специално за темата - може софианциите да имат лошо мнение за хората от провинцията(аз не съм се натъквала на такова нещо, наистина!), но пък съм била свидетел на някви простотии във връзка с това от пловдичани.Да, бях на море с една група пловдивчани и в началото се правеха на интересни, ама после стана яко icon_headbang[1].gif
dambov
сори ама не знам с кво толкова се гордеят софианци та се мислат за големите граждани
можеби гордоста идва от това че нямат нормална канализация dry.gif
или пак с огромното количество боклук което има в столицата и вече толкова време не може да се реши проблема с него dry.gif
Такаче моля ако знаете кажете ми от каде идва гороста на шопия(нарицателно за София в Пловдив а и не само)?

P.S. Познавам и столичани които не са надути такаче не си мислете че слагам всички под общ знаменател
Beerzebub
Ама си ви гризе отвътре и тва е biggrin.gif
SepulTeraHead
^ Именно.

Всъщност правилното задаване на темата би било "Отношението на хората от другите градове към софианците". Щото тва го има в много по-голяма степен. Да речем, че аз не ви натяквам постоянно колко са зле споре дмен градовете ви, нали? Обаче вие сте длъжни да нахраните "шибаната шопия" и за боклука, и за кучетата, и за слеяните... Забележете само кой е започнал темата и от къде е.
Nikola Bathory
Нямам нищо против хората от провинцията, които си стоят в същата тази провинция!
Но като почнат селяните да се преселват в София - тогава вече mad.gif mad.gif Да си стоят в прованса! smile.gif
`Xandria`
^Тъкмо се наслаждавах на по-горните мнения, звучаха много точно, докато ти не омаза всичко с това изказване... laugh.gif
blackmetal.gif
Pyjamka
Аз пък не намирам нищо лошо в това да живееш в провинцията, а не в столицата. Не знам що за негативизъм влагат хората в тази дума, но тя нито е лоша,нито е подигравателна. Аз с радост бих живяла във всеки град в България стига единствено да се чувствам добре, да имам уютен дом и да не съм сама. smile.gif

Nikola Bathory, твойта работа "всяка жаба да си знае гьола", нали? А така! Ти тогава к'во прайш тука? laugh.gif
TerminalFrost
Стоя в София единствено и само заради работата си. В момента, в който вече ни ми се работи това, изхвърлят ме, или си намеря по-добра, ще се махна веднага.
t0xIc
Който се засяга негов проблем - гузен негонен бяга.
Ataegina
biggrin.gif biggrin.gif ами така си е. На мен ми е кеф сега, че живея в София, защото тук има страшно много различни начини да се забавлявам, което пък не означава, че ако съм във Варна примерно няма да намеря как да си прекарвам интересно (като лентяй имам предвид). А за работата - въпрос на желание и решителност (ама се изказах глобално - ходи си търси смисъла biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif )
onnellinen
Баща ми, на връщане от Сф 2 дни след Гергьовден:
-Я виж всичките тия коли, дето отиват към Сф - в багажника на всеки от тия софиянци има по едно агънце.

Софиянци? Дръжки.

М/у другото, във В. Търново виждам почти същото - разликата е, че ВТ е бившата столица на Бг, и някои търновци не могат да го простят на останалата част на страната.
Aglarana
По тази логика твоето семейство да не би от 4 поколение да живее във Велико Търново, че да си "истинска" търновка?

Всичко това е една голяма простотия!!
Beerzebub
Цитат(onnellinen @ Jul 10 2006, 08:50 PM) *
Баща ми, на връщане от Сф 2 дни след Гергьовден:
-Я виж всичките тия коли, дето отиват към Сф - в багажника на всеки от тия софиянци има по едно агънце.

Софиянци? Дръжки.


Това какво общо има?
Ro6ava GarGa
ебаси древната тема...
в4ера или оня ден бяхме в Стамболииски...(на 15км. от Пловдив) има супер яките хора,но кои знае защо те гледат на София като на някъф раи...или я мразят...ебаси има разли4ни гледни то4ки..ама при вси4ки положения не виждам за кфо трябва да си надут и виокомерен за тва 4е живееш в столицата...да,аз си я оби4ам,не го отри4ам,но така щеше да е с които и да е град ако съм живяла там през целия си досегашен мизерен животец...
еби го..за кфо да се имаш за нещо пове4е като си от Сф...хората съкс...бабките съкс...мангалите съкс...ВСИ4КО СМЪРДИ!! ама не мога без нея...
пфф... suicide.gif
SepulTeraHead
Забрави кучетата... bye.gif
conguestadors
Eбати темата. Никога не съм искал да живея в София, даже смятам, че Пловдив и Варна по никакъв начин не отстъпват на столицата, даже я превъзхождат. София ми деиства депресиращо, защото това е град който е строен за 300000 души, а живеят 1 милион. censored2.gif Аз се радвам, че съм роден в Пловдив, защото това е древен град с древна култура, за разлика от София която е един голям лъскав офис. С това не искам да обиждам софиянците.
InsArtTure
^Хаха, грешиш, че е лъскав Офис. Мизерия си е навсякъде. Хубавите сгради с чисто нови конструкции изглеждат смешно.
Не можем да спорим кое е по-древно. София си е също някаква забележителност, но какво общо има това с темата?
SepulTeraHead
Цитат(conguestadors @ Jul 11 2006, 07:31 PM) *
С това не искам да обиждам софиянците.

Ама го правиш. И точно това ми е мисълта. Защо се чувствате ДЛЪЖНИ всички да ми обясните колко е зле София?
stage

Хъ-Хъ-Хъ biggrin.gif
conguestadors
Цитат(InsArtTure @ Jul 11 2006, 07:58 PM) *
^Хаха, грешиш, че е лъскав Офис. Мизерия си е навсякъде. Хубавите сгради с чисто нови конструкции изглеждат смешно.
Не можем да спорим кое е по-древно. София си е също някаква забележителност, но какво общо има това с темата?

И аз не знам какво общо има с темата. Вчера се върнах от София и просто написах какво мисля. hmm.gif

Цитат(Benedict XVI @ Jul 11 2006, 09:48 PM) *
Цитат(conguestadors @ Jul 11 2006, 07:31 PM) *
С това не искам да обиждам софиянците.

Ама го правиш. И точно това ми е мисълта. Защо се чувствате ДЛЪЖНИ всички да ми обясните колко е зле София?

Извинявай. По принцип цялата държава си е една кочина. Дреме ми на шапката, че Пловдив е древен град, като тъна до колене в мизерия и е украсен с гротескни цигански махали. puke.gif
parabellum
Aide kvi sa tia komunisti tuka pak? thumbdown.gif
conguestadors
Цитат(parabellum @ Jul 11 2006, 10:29 PM) *
Aide kvi sa tia komunisti tuka pak? thumbdown.gif

Както виждаш аз не се крия, ако искаш нещо да ми кажеш, заповядай...
Мога да ти напиша и адреса си. А за знамето-аз обожавам руската култура и история, както и музика. censored2.gif
Beerzebub
Цитат(conguestadors @ Jul 11 2006, 10:37 PM) *
обожавам руската култура и история

bowdown.gif icon_headbang[1].gif
parabellum
Really, hm? Ta, niama losho kakvo haresvash, no tova neshto v podpisa ti niama nishto obshto s RUSKATA, a iztzialo sus SUVETSKATA istoria, kamo li s muzika, kultura i chudesii. Like, nameri si zname na Russia, a ne na CCCR, for christs sake. XXI vek sme, shto za hora ima oshte na tozi sviat?
scion_of_storm
^ Хора като теб щом има, здраве да е tongue.gif wink.gif
SepulTeraHead
Цитат(scion_of_storm @ Jul 11 2006, 10:58 PM) *
^ Хора като теб щом има, здраве да е tongue.gif wink.gif

Аз пак не разбирам какво ви е виновен...

Иначе от комунистически глупости ми се драйфа. Обичал руската култура, ама си сложил в подписа знамето на тия, които са я унищожили. Евала!
onnellinen
Цитат(Beerzebub @ Jul 10 2006, 10:27 PM) *
Цитат(onnellinen @ Jul 10 2006, 08:50 PM) *

Баща ми, на връщане от Сф 2 дни след Гергьовден:
-Я виж всичките тия коли, дето отиват към Сф - в багажника на всеки от тия софиянци има по едно агънце.

Софиянци? Дръжки.

Това какво общо има?

А сети се де smile.gif

Цитат(conguestadors @ Jul 11 2006, 07:31 PM) *
...древен град с древна култура, за разлика от София която е един голям лъскав офис. С това не искам да обиждам софиянците...

Е София пък е древна ключова крепост. Ти какво искаш, да е била провинция на племето на мамутоловците ли?
Beerzebub
Цитат(onnellinen @ Jul 12 2006, 07:44 PM) *
А сети се де smile.gif

Искам да ми го обясниш. wink.gif
onnellinen
Ок...
Ми софиянец е 3то поколение роден в Сф. Кой такъв има село, че да иде да хапне агънце, че и вкъщи да си вземе.
И преди да си ме нападнал откъде знам - тогава за всяка кола, която излизаше от Сф, имаше поне 5, които отиваха в СФ. Много софиянец, много нещо.

Абе само в България ли се обезлюдява провинцията за сметка на един-единствен град, пък бил той и столица??
InsArtTure
Да.
Aglarana
И какво?Ако съм второ поколение родена в София, това означава, че съм от село ли?!хахаах Доста е безмислено всичко това с поколенията. Ако иска човек може да се пише софиянец или какъвто си иска, след като е прекарал повече от половината си живот в даден град, независимо къде е роден!

Бтв София - софиянец
onnellinen
Като оставим бъзиците настрана, познавам много софийски, варненски и пловдивски поповчани, дето допреди някоя и друга година бяха поповски селяни...
Demiurg
Интересното е, че точно "провинциалистите" се засягат. За един софиянец понятието "някъде из България" == "провинция". Обаче човека отсреща го удря на чест и се почва спора "София vs Провинция !" brickwall.gif
Обратния момент, който ми е много смешен, е някой селянин, дошъл в София, като трябвада каже, че събота и неделя си е ходил на село, казва "Уикенда съм по провинцията" !!! laugh.gif И докато от устата на един софиянец обобщеното "провинция" не звучи толкова смешно, втория случай е направо покъртителен !!!!! Как може, гражданина на село Долно Озирово, да каже (бидейки вече Софиянец !!!) - "отивам по провинцията" ! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
-----
За да не ме запукате и мен по темата - врачанин съм (т.е. див селянин), най- хубавите ми години са минали в Русе ( bowdown.gif bowdown.gif bowdown.gif ), живял съм във Варна и сега живея и работя в София. Не се правя излишно са софиянец, не се дразня от думата "провинция" и НЕ казвам "отивам из провинцията", щото е жалко, дееба! И щото харесвам повечето градове в България.
Айде със здраве, и стига сте се чопкали за дреболии - думите са просто въздух! sp_ike.gif
onnellinen
^ wub.gif
Имам една колежка от бургаско село, завършила е гимназия в Бс. И като я питат отде е, казва 'Бс", иначе ще стане сложно обяснението (поне тя така твърди). Обаче няколко пъти се случва да пътува с някакво нахално бабе, дето я разпитва всеки път откъде е и на 2я път, колежката като и казала някакъв съвсем друг квартал, бабката се развикала как може да я лъже и разни нелицеприятно работи й наговорила... Пък бившата ми съквартирантка, понеже не сме от 1 град, като я питат откъде е , 1во казва мойто градче, после, ако попитат пак, пояснява подробно.
Какво излияние... Даже не изглежда вече толкова забавно, колкото ако го разправя наживо sad.gif
`Xandria`
Аз си го обяснявам така-селянин- 2 значения:
1.Човек, който е роден и живял на село.
2.Прост човек. (С типични качества и поведение)
Не виждам нищо срамно, ако си първото, обида е тогава, когато те нарекът със значението на второто. С 2-то значение може да е всеки, независимо от кой град е. Това е.
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.